Tiskové zprávy

HRDINOVÉ DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2014 ZACHRAŇOVALI PŘI AUTONEHODĚ I TONUTÍ

04. 12. 2014
Hrdost, nesmělost a radost dnes doprovázely slavnostní atmosféru vyhlašování vítězů projektu Dětský čin roku, který organizuje společnost Whirlpool ČR. Kromě tradičních sedmi soutěžních kategorií bylo při letošním jubilejním 10. ročníku uděleno také několik speciálních cen. Stejnou radost jako z ocenění udělala všem zúčastněným dětem přítomnost patronů projektu z řad známých českých osobností, kterými jsou Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Aleš Háma, Jiří Ježek a další. Odpolední program se nesl také v duchu zajímavých osobností z různých oborů nejen českého, ale dokonce světového formátu, a to díky návštěvě muzea voskových figurín Grévin.

Praha 4. prosince 2014 – Hrdost, nesmělost a radost dnes doprovázely slavnostní atmosféru vyhlašování vítězů projektu Dětský čin roku, který organizuje společnost Whirlpool ČR. Kromě tradičních sedmi soutěžních kategorií bylo při letošním jubilejním 10. ročníku uděleno také několik speciálních cen. Stejnou radost jako z ocenění udělala všem zúčastněným dětem přítomnost patronů projektu z řad známých českých osobností, kterými jsou Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Aleš Háma, Jiří Ježek a další. Odpolední program se nesl také v duchu zajímavých osobností z různých oborů nejen českého, ale dokonce světového formátu, a to díky návštěvě muzea voskových figurín Grévin.

Dnešní dopoledne v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze patřilo dětským hrdinům. Na jejich statečné skutky se snaží již 10. rokem upozornit a ocenit je Nadační fond Dětský čin roku. Mezi nejvíce emotivní a dramatické hrdinské činy letošního vyhlašování patřily záchrana života mladého muže při autonehodě, pomoc kamarádovi při prolomení ledu na rybníce či aktivity zpestřující stáří seniorů.

Do jubilejního ročníku projektu Dětský čin roku bylo zasláno více než 800 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora, či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v celkem sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním lidem, Pomoc starším lidem (partnerem je Nadace AGROFERT), Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad a Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz). O vítězích rozhodovaly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz. Do hlasování se zapojilo přes 2 500 dětí.

„Přestože projekt Dětský čin roku organizujeme již 10 let a každý rok se nám sejdou stovky hrdinských příběhů, jsem pokaždé překvapená, kolik odvahy a síly pomáhat v sobě děti mají. Všechny zaslané příběhy jsou důkazem, že děti nejsou lhostejné ke svému okolí a nezištně pomáhají ve chvílích, které by těžko zvládli i dospělí,“ uvedla Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool CR a SR.

Kromě sedmi soutěžních kategorií bylo předáno i několik speciálních cen Dětského činu roku, které oceňovaly výjimečné dětské snažení a podporu myšlenky projektu. „Za desetiletou historii projektu jsme se setkali již s tisíci dětských příběhů s různými druhy pomoci. Jedno ale měly vždy společné – dětskou obětavost. Pevně věřím, že se nám podařilo na ni dostatečně upozornit. Ráda bych všem dětem za jejich statečnost velice poděkovala a popřála projektu do následujících ročníků mnoho dalších rozzářených úsměvů na tváři,“ doplnila Markéta Minaříková.

Slavnostní předávání ocenění moderoval čestný předseda Nadačního fondu Dětský čin roku, herec a hudebník Aleš Háma. „Každý rok mám tu čest být při výjimečném okamžiku, kdy se setkáváme s dětskými hrdiny, nad kterými nám mnohdy zůstává rozum stát. Je to krásný pocit a myslím, že za něj stojí bojovat, tak jako děti bojují za nás,“ dodal Aleš Háma. Vítězům byli při přebírání cen a především při čtení hrdinských příběhů oporou také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, konkrétně herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a zpěvák Ben Cristovao. Předávání speciálních cen se ujal například zpěvák Zbyněk Drda a atletka Barbora Špotáková.

Výherci soutěžních kategorií získali nejen hodnotné věcné dárky od partnerů projektu, ale také šek pro svoji školu na 10 000 Kč určených na nákup školních pomůcek. V rámci odpoledního programu si děti společně s patrony užily spoustu doslova hvězdné zábavy v pražském muzeu voskových figurín Grévin. Pro školy nabízí Grévin zdarma speciální tematické okruhy vedené zkušenými lektory, které muzeum připravilo i pro vítěze letošního ročníku Dětského činu roku. Díky tomu se měli možnost dozvědět nevšední formou informace spojené s historií, literaturou nebo se společenskými vědami v přítomnosti významných osobností daného oboru

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2014

 • Záchrana lidského života
  Tomáš Chrastina (14 let): Překvapení na golfu
  ZŠ Šumperk, Šumavská 21
  Když se stal Tomáš svědkem autonehody, neváhal ani vteřinu. Pomohl mladému muži z vozidla, zavolal záchrannou službu a společně s maminkou poskytli raněnému první pomoc.
 • Pomoc ostatním lidem
  Kateřina Novotná (15 let): Eliščin příběh
  ZŠ Petra Bezruče, ŽatecDíky Katčině lásce a obětavé pomoci je její mladší sestra Eliška, která trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, veselé a šťastné dítě.
 • Pomoc starším lidem
  Vojtěch Pavlas (13 let): Moje babička
  ZŠ Mnichovická, KolínKdyž Vojtova babička ochrnula po mozkové příhodě, často ji Vojta v léčebně navštěvoval a pozorně se o ni staral. Přestože příběh šťastný konec nemá, babička v těch společných chvílích jistě šťastná byla.
 • Kolektivní pomoc
  7. třída (14 žáků): Rok dobrých skutků aneb Podáváme pomocnou ruku
  ZŠ a MŠ Masarykova, FulnekSedmáci z Fulneku stihli za jediný rok vykonat tolik dobrých skutků, kolik jich někteří lidé nestihnou za celý život.
 • Pomoc přírodě
  Jana Berkela (13 let): Uklízíme les a zachraňujeme ptačí hnízdo
  ZŠ Mnichovická, Kolín
  Když Jana a její rodiče objevili při procházce lesem velkou skládku odpadu, neváhali a vyburcovali sousedy. Po téměř týdnu těžké dřiny les z odpadu společně vysvobodili.
 • Dobrý nápad
  Jiří Král (9 let): Pohádkový skřítek
  ZŠ Prostějov
  Jirka uspořádal se svým kamarádem soutěž Pohádkový skřítek pro babičky a dědečky, do které se zapojili i senioři z centra sociálních služeb. Všichni se skvěle bavili a byli dojatí.
 • Pomoc n@ netu
  Libor Ortbauer, Lukáš Paulus (oba 13 let): Záchrana topícího se kamaráda
  Masarykova základní škola Dymokury
  Libor a Lukáš se nezalekli, když se pod jejich kamarádem prolomil led na rybníku. Díky instruktážnímu videu, které zhlédli ve škole, přesně věděli, jak jej zachránit. Odvaha jim k tomu nechyběla.
 • Speciální ocenění
  Gymnáziu Varnsdorf za zaslání 100 dětských příběhů
  Gymnázium Varnsdorf vytvořilo leporelo se 100 dětskými příběhy s názvem „Cesta dětských hrdinů – 100 příběhů o pomoci“.

  ZŠ Modřice za příběh o dvou aktivních žačkách
  Žačky třetí třídy přicházely s nápady a řešením, jak pomoci Sdružení rodičů onkologicky léčených dětí ONKA.

  ZŠ při fakultní nemocnici Brno Černopolní za podporu projektu
  Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje pravidelně. I letos zaslala několik krásných příběhů o dětské pomoci.

  Speciální cena Nadace AGROFERT
  Zvláštní ocenění od Nadace AGROFERT v kategorii Dobrý nápad získal Jíří Král, který se zaměřil na pomoc seniorům ve svém okolí, která je v tuto chvíli i hlavní náplní činnosti Nadace AGROFERT.

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com