Příběhy

Odpad do lesa nepatří
2022
Adam Venglář, 11 let
ZŠ Slezská Ostrava

Často chodíme s rodiči do lesa na procházky a koncem léta také na houby. Všechny nás pohoršilo, jak je celý les zaplněn odpadky. Staršímu bráškovi to jednou nedalo a vrátil se do lesa s rukavicemi a velikým pytlem. Chtěl zbavit alespoň část lesa odpadu, který tam nanosili nezodpovědní houbaři a lidé, kteří se odpadu v lese zbavují záměrně.

Zpočátku jsem si myslel, že je bratr blázen, když chce uklízet cizí nepořádek, ale došlo mi, že les i bráška potřebuje pomoc. Takže jsem si vzal to stejné jako on - rukavice a pytel a šel jsem za ním, abych pomohl jemu, ale hlavně přírodě, ta se sama bránit nedokáže. Bráška byl strašně rád, že jsem mu přišel pomáhat.

Našli jsme spoustu různých věcí, například staré boty, nádobí, konzervy, rozbité sklo, igelity, plechovky, krabice, staré cihly a velikou pneumatiku. Doma jsme vše rozdělili na papír, plasty, sklo a ostatní odpadky a postupně zanesli do popelnic na tříděný odpad. Pneumatiku by bylo potřeba odvézt do sběrného dvoru a navíc za poplatek, ale s pomocí dědečka jsme pro ni našli další využití přímo u nás na zahradě, kde nám dodnes slouží jako houpačka zavěšená na třešni.

Měli jsme s bráškou z uklizeného lesa a okolí moc dobrý pocit a chtěli bychom poprosit ostatní, aby také kolem svých domovů uklidili, protože to za ten dobrý pocit vážně stojí.

Odpad do lesa nepatří!

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com