Příběhy

Odpad do lesa nepatří
2022
Adam Venglář, 11 let
ZŠ Slezská Ostrava

Často chodíme s rodiči do lesa na procházky a koncem léta také na houby. Všechny nás pohoršilo, jak je celý les zaplněn odpadky. Staršímu bráškovi to jednou nedalo a vrátil se do lesa s rukavicemi a velikým pytlem. Chtěl zbavit alespoň část lesa odpadu, který tam nanosili nezodpovědní houbaři a lidé, kteří se odpadu v lese zbavují záměrně.

Zpočátku jsem si myslel, že je bratr blázen, když chce uklízet cizí nepořádek, ale došlo mi, že les i bráška potřebuje pomoc. Takže jsem si vzal to stejné jako on - rukavice a pytel a šel jsem za ním, abych pomohl jemu, ale hlavně přírodě, ta se sama bránit nedokáže. Bráška byl strašně rád, že jsem mu přišel pomáhat.

Našli jsme spoustu různých věcí, například staré boty, nádobí, konzervy, rozbité sklo, igelity, plechovky, krabice, staré cihly a velikou pneumatiku. Doma jsme vše rozdělili na papír, plasty, sklo a ostatní odpadky a postupně zanesli do popelnic na tříděný odpad. Pneumatiku by bylo potřeba odvézt do sběrného dvoru a navíc za poplatek, ale s pomocí dědečka jsme pro ni našli další využití přímo u nás na zahradě, kde nám dodnes slouží jako houpačka zavěšená na třešni.

Měli jsme s bráškou z uklizeného lesa a okolí moc dobrý pocit a chtěli bychom poprosit ostatní, aby také kolem svých domovů uklidili, protože to za ten dobrý pocit vážně stojí.

Odpad do lesa nepatří!

Příběhy

Pomoc kamarádovi

Po vyučování jsme za hezkého počasí chodili s kamarády na hřiště, kde jsme si vždycky užili spousta zábavy. Jinak tomu nebylo ani tenkrát, když se stala tato příhoda. Já, společně s nejlepší kamarádkou a kamarádem Alexem jsme si hráli na babu. Měl ji ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz