Příběhy

Nebezpečí na Youtube
2018
Laura Lahodová, 13 let
Základní škola Kolín V., Mnichovická 62

Ke své babičce jezdím poměrně často. Pokaždé, když k ní se svou sestrou přijedeme na návštěvu, je tam s námi i náš bratranec David, bydlí totiž s babičkou v jednom domě. Dům je na okraji města a je kolem něj velká zahrada. S bratrancem trávíme právě na zahradě hodně času, hrajeme různé hry a k počítači se dostaneme jen málokdy. Proto jsem ani netušila, že David a jeho stejně staří kamarádi si neuvědomují, jak může být internet a používání sociálních sítí nebezpečné (v případě, že se nepoužívají správně).

Asi týden před Vánocemi měl David narozeninovou oslavu – slavil osmé narozeniny. Na jeho oslavě jsme nemohli chybět, pozvaní byli i jeho kamarádi ze školy. Slavili jsme a zábava probíhala naprosto v klidu, ale jen po dobu, kdy byli přítomni dospělí. Jakmile jsme zůstali sami bez dozoru, jeden z bratrancových kamarádů začal točit videa. To však nebylo to nejhorší – ta videa začal hned nahrávat na Youtube. Natáčel Davida i jeho dům a video umístil na internet veřejně ke zhlédnutí i s popisem a adresou. Sama jsem se nenechala natáčet a svou sestru jsem se snažila dostat ze záběru. Klukům jsem říkala, aby toho nechali, že je to vážná věc, ale oni se mi jen vysmáli. Mně to nevadilo a šla jsem to říct mamce.

Mamka celou situaci vysvětlila tetě, která si uvědomila, že je nejvyšší čas s Davidem probrat všechna rizika související s internetem. Následoval telefonát mamince chlapce, který vše natáčel. Ta se zděsila, když zjistila, co vše její syn v prostředí sociálních sítí dělá, a svého syna poučila.

Nyní už David i jeho kamarád vědí, že internet a sociální sítě mohou být prospěšné pouze, když se používají bezpečně. Někdo by si mohl říct, že jsem jen žalovala, ale já vím, že díky mně nebudou kluci vystaveni nebezpečí a jejich rodiče budou mít nad nimi kontrolu.

Teď už vědí, že vše, co nahrají na internet, může vidět celý svět a že v jejich případě bylo to, co nahráli, hodně nebezpečné.

Příběhy

Pomoc kamarádovi

Po vyučování jsme za hezkého počasí chodili s kamarády na hřiště, kde jsme si vždycky užili spousta zábavy. Jinak tomu nebylo ani tenkrát, když se stala tato příhoda. Já, společně s nejlepší kamarádkou a kamarádem Alexem jsme si hráli na babu. Měl ji ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz