Příběhy

Dubský potok
2005
Jiří Kašpar, let
ZŠ Dubí 1, Školní nám. 1

<p>

Se svým kamarádem Honzou jsme se toulali po lese a došli náhodně až k potoku u Domova důchodců "Na výšině" v Dubí. Potok nás udivil, jak byl znečištěný a zanesený listím, klacky, suchou trávou a plastovými lahvemi. Řekli jsme, že se vypravíme až k prameni a prohlédneme si celé koryto. "Je tu třeba pořádná údržba," navrhl jsem. "Co takhle potok vyčistit?" napadlo nás oba. Shodli jsme se, že ano. Domluvili jsme se na druhý den po vyučování.

</p>

<p>

Vybaveni holinami, starým oblečením, nezbytnou lopatkou a motyčkami jsme kráčeli k našemu potoku. Začalo namáhavé čištění naneseného bláta a nečistot. Plastové lahve a papíry jsme dávali do igelitového pytle a potom je nosili do nejbližší popelnice u domova důchodců. Práce trvala několik dnů a trvá stále, protože nezodpovědní lidé do potoka neustále házejí odpad. Na závěr jsme označili pramen potoka s názvem "Dubský potok". Inspiroval nás dokument na ČT 2 "Zpět k pramenům", který uvádí Luděk Munzar. S kamarádem mám dobrý pocit, že jsme udělali záslužný čin a pomohli tím přírodě.

</p>

Příběhy

Narozeniny

Jednoho krásného slunečného dne jsem napsal kamarádovi, zda nejde ven. Odepsal, že možná večer. A opravdu, večer jsme vyrazili. Povídali jsme si a kamarád říká:“ Moje máma má dnes narozeniny.“ K budově, před kterou jsme si hráli, přijela jeho sestřen ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz