Tiskové zprávy

Známe vítěze Dětského činu roku 2015

3. 12. 2015
Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, má své vítěze. Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další.

Praha 3. prosince 2015 – Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, má své vítěze. Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další.

Nadační fond Dětský čin roku již 11. rokem vyzdvihuje a oceňuje dobré skutky těch nejmenších. Letošní vítězové neváhali a pomohli spolužačce při epileptickém záchvatu, obětovali vítězství v závodě, aby se postarali o zraněného přihlížejícího či nebyli lhostejní ke svým vrstevníkům ani starším lidem. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze.

„Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat, říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool pro ČR a SR, a dodává: „Dětská vynalézavost je velkou inspirací pro nás všechny. A platí to i o jejich snaze pomáhat. Například letošní vítězka kategorie Pomoc n@ netu nahrála motivační videa pro své vrstevníky na YouTube.“

Do projektu Dětský čin roku 2015 se přihlásilo celkem přes 650 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Výherci Dětského činu roku 2015 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.

 „Ocenění a poděkování si zaslouží nejenom dětští hrdinové, ale také základní školy a učitelé, kteří myšlenku našeho projektu podporují a seznamují s ní své žáky,“ doplňuje Markéta Minaříková.

Stejně jako v předchozích letech moderoval slavnostní předávání ocenění herec a hudebník Aleš Háma, který je čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku: „Vyhlašovat vítěze Dětského činu roku a osobně se s nimi setkat je pro mne čest. Přestože je jim okolo 12 let, nezalekli se situací, které si dokážu sám jen těžko představit. Doufám, že bych v sobě našel stejné odhodlání a zachoval se jako oni, říká Aleš Háma.

Své role se při předávání cen a především při čtení hrdinských příběhů zhostili také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, konkrétně herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, modelka Lucie Hadašová, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2015

 • Záchrana lidského života
  Adam Zezulka (13 let): Epileptický záchvat
  ZŠ V Domcích, Trutnov
  Adam a jeho kamarádky pohotově zareagovali, když jejich spolužačka dostala ve školní šatně epileptický záchvat. Doběhli pro paní učitelku, spolupracovali se zdravotníky, které přivolali, a společně se tak o kamarádku postarali.

 • Pomoc ostatním
  Matyáš Kolek (12 let): Pomoc po pádu z kola
  ZŠ Bohumínská, Ostrava
  Matyáš je hrdý na svého bratra Filipa, který pomohl zraněnému muži, přestože zrovna závodil v cyklistickém závodě, a přišel tak o šanci na vítězství. Filip za to nedostal žádné oficiální poděkování, proto bratr jeho příběh do Dětského činu roku přihlásil.

 • Pomoc starším lidem
  Karolína Vosecká (13 let): Sousedka
  ZŠ Mnichovická, Kolín
  Každých čtrnáct dní jezdí Karolína s rodiči na chatu. Stejně pravidelně začala navštěvovat jejich starší osamocenou sousedku, kterou tak vždy rozveselí, a pomáhat jí s údržbou domácnosti. Karolína je ráda, že stačí trocha pomoci, lásky a slov a starší člověk může být hned veselejší a šťastnější.

 • Kolektivní pomoc
  Tomáš Soldán (8 let): Sborník pro seniory
  ZŠ Prostějov, Prostějov
  Tomáš a jeho kamarádi uspořádali soutěž pro seniory na téma Moje oblíbená hračka. Z devadesáti získaných příběhů, fotografií a ilustrací vytvořili sborník, který seniorům při společném křtu předali. 

 • Pomoc přírodě
  Kryštof Kratochvíl (13 let): Rybníček
  ZŠ Mnichovická, Kolín
  Kryštof rád jezdí s babičkou a dědečkem na chatu, kde je nedaleko malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu pomohl děda u chaty vybudovat.

 • Dobrý nápad
  Tereza Grygarová (12 let): Dárek
  ZŠ Bohumínská, Ostrava
  Po velkém úklidu dětského pokojíčku zbylo Terce hodně hraček, knížek, pastelek a dalších věcí, které již nepotřebuje. Místo aby je vyhodila, napadlo ji věnovat věci dětem z oddělení sociálně-právní ochrany, kde Terčina maminka pracuje.

 • Pomoc n@ netu
  Karolína Našincová (12 let): Staň se nadějí
  ZŠ a MŠ J. Š. Baara, České Budějovice
  Karolína přemýšlela, jak pomoci lidem, kteří mají problémy. Jakožto začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

Speciální ocenění

 • Jakub Juřica a Lukáš Vacek (14 a 15 let): Unikátní dokument o bezdomovectví
  ZŠ Brno
  Dva kamarádi a spolužáci z 9. A vytvořili v rámci celoročního skupinového projektu krátký dokument na téma bezdomovectví. I přes svou nezkušenost a zdravotní handicap projevili zcela ojedinělou schopnost vcítit se do problematiky sociálně vyčleněných dospělých.  

 • Hana Limbergová (14 let): Realizace dobrého nápadu
  Gymnázium Budějovická
  Podle Hany je nejlepší odměnou za dobrý nápad jeho realizace. Proto by do škol zavedla předmět realizace dobrého nápadu, aby žáci věděli, komu o svém dobrém nápadu říci a jak pomoci jeho realizaci.

 • Žáci ZŠ při fakultní nemocnici Brno za dlouhodobou účast v projektu
  Základní škola poskytující péči nemocným dětem se do Dětského činu roku zapojuje každoročně. I letos žáci zaslali několik krásných příběhů o dětské pomoci.

Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

 

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

 

Generální partner:

Whirlpool CR

 

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

 

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

Partneři projektu:

Městská policie Praha

iPILOT

Muzeum Grévin

Topgal

Ogilvy Public Relations

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

 

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.idnes.cz

Učitelské noviny

Pastelka

ŠIK – Školní informační kanál

 

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Europe, Middle East & Africa (EMEA)

Whirlpool EMEA je dceřinou společností ve výhradním vlastnictví Whirlpool Corporation, největšího světového výrobce velkých domácích spotřebičů dle prodejů (zdroj: Euromonitor International Limited, na základě informací o prodejích v kusech za rok 2011). Zaměstnává cca 10 000 lidí, je přítomna ve více než 30 zemích Evropy a své výrobní závody má v šesti zemích. Společnost Whirlpool Corporation je předním světovým výrobcem
a dodavatelem hlavních domácích spotřebičů s ročními tržbami v roce 2013 ve výši 19 miliard dolarů, se 69 tisíci zaměstnanci a 59 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, Maytag, KitchenAid, Jenn-Air, Amana, Brastemp, Bauknecht a spotřebiče dalších hlavních značek zákazníkům prakticky ve všech zemích světa. Centrum společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází ve městě Comerio (VA) v Itálii. Další informace o společnosti najdete na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com.

 

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková                                                                                              Alžběta Suchanová
Ogilvy Public Relations, s.r.o.                                                                     Whirlpool CR, spol. s r.o.

Přívozní 2a, 170 00 Praha 7                                                                      Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676                                                                               mobil: +420 731 453 876

zuzana.chmelikova@ogilvy.com                                                                        pr_cz@whirlpool.com


Zuzana Chmelíková Alžběta Suchanová
Ogilvy Public Relations, s.r.o. Whirlpool CR, spol. s r.o.
Přívozní 2a, 170 00 Praha 7  Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676 mobil: +420 731 453 876
zuzana.chmelikova@ogilvy.com pr_cz@whirlpool.com


Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com