Tiskové zprávy

VÍTĚZOVÉ PROJEKTU DĚTSKÝ ČIN ROKU 2012

03. 12. 2012
VÍTĚZOVÉ PROJEKTU DĚTSKÝ ČIN ROKU 2012
Osmý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze.

Praha, 29. listopadu 2012Osmý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v sedmi soutěžních kategoriích projektu převzali vítězové na Staroměstské radnici v Praze 29. listopadu 2012. Kromě věcných dárků, diplomů a šeku na pomůcky pro školu získal každý oceněný voucher na letecký simulátor iPILOT a na vyjížďku na koni. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili patroni jednotlivých kategorií, mezi kterými nechyběl Jan Révai, Jitka Čvančarová nebo několikanásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Příběhy, které děti letos do projektu přihlásily, soutěžily v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života; Pomoc v rodině; Pomoc jiným dětem; Pomoc ostatním lidem; Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Kromě těchto cen byla udělena i Zvláštní cena Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek. Výherci soutěžních kategorií získali dárky od partnerů, možnost vyzkoušet si letecký simulátor nebo si užít hodinovou vyjížďku na koni a také šek pro svoji školu na 10 000 Kč, určených na nákup školních pomůcek.

Slavnostní vyhlášení moderoval Aleš Háma, čestný předseda nadačního fondu Dětského činu roku. Malí vítězové poté přítomným divákům přečetli své příběhy spolu s hercem Janem Révaiem, patronem kategorie Záchrana lidského života, herečkou Jitkou Ćvančarovou, patronkou kategorie Pomoc v rodině, zpěvákem Zbyňkem Drdou, patronem kategorie Pomoc jiným dětem, herečkou a zpěvačkou Petrou Černockou, patronkou kategorie Pomoc přírodě, vícenásobným paralympionikem a mistrem světa v cyklistice Jiřím Ježkem, patronem kategorie Pomoc ostatním lidem, herečkou Zorou Jandovou, patronkou kategorie Dobrý nápad a Jakubem Kohákem, patronem kategorie Pomoc n@ netu.

Výherci obdrželi dárky od sponzorů projektu – společností Whirlpool, Epline, seznam.cz a iPILOT. „Projekt Dětský čin roku má v České republice již dlouhou tradici a jsem velmi rád, že si za tu dobu stačil získat pozornost nejen médií, ale také škol a zájmových sdružení. Chtěl bych všem výhercům poděkovat za jejich statečnost a snahu pomáhat, kterou s hrdostí odměňujeme,“ prohlásil Radek Novotný, generální ředitel společnosti Whirlpool ČR.

„Jestliže chceme, aby se nám na Zemi žilo lépe, musíme pro to něco dělat. Každý podle svých možností a sil. Přitom je skoro jedno, jestli jde o záchranu lidského života, pomoc dědovi na zahrádce nebo péči o mladšího sourozence. Rozhodující je upřímnost, která i ty nejobyčejnější dobré skutky promění ve velké činy. V rámci letošního ročníku Dětský čin roku jsem přečetl spoustu příběhů, z nichž některé byly velmi hezky zpracované a zároveň silné a jímavé. Ať už jde o jednorázovou nebo trvalou pomoc, zaslouží si naši pozornost a jsem rád, že tento projekt děti v konání dobra podporuje,“ doplnil dětský psycholog Václav Mertin, který letos na projektu také spolupracoval.

Do ročníku 2012 se celkově zapojilo 5 529 dětí z celé České republiky. Příběh o svém dobrém skutku nebo činu stejně starého kamaráda letos poslalo 209 dětí a do následného hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých kategoriích se zapojilo 5 320 dětí. „Mám velikou radost, že je tolik dětí, které pomáhají svému okolí a nebojí se o tom mluvit. Myslím, že pokud budou děti i nadále ohleduplné ke svému okolí a nebudou před problémy zavírat oči, tak se nemusíme bát o svou budoucnost,“ uvedl Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku. „A protože vnímáme, jak důležitou roli ve výchově dětí a podporování jejich dobrých skutků hrají učitelé, rozhodli jsme se zavést novou kategorii. Od příštího roku tak kromě dětí odměníme také učitele, který nám do projektu zašle nejvíce příběhů svých žáků,“ dodal.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2012

Záchrana lidského života

Patryk Szymczak (13 let): Adrenalinová trampolína
ZŠ Mnichovická, Kolín
Jak hrdinně Patryk pomohl své kamarádce, která se zranila na trampolíně, se dočtete v jeho příběhu.

Pomoc v rodině

David Bartoň (15 let): Pomoc mým nejmilejším
ZŠ a MŠ Františka Palackého, Hodslavice
Jak moc se snaží David pomáhat svým prarodičům, si můžete přečíst v tomto příběhu.

Pomoc jiným dětem

Radka Šrolová (12 let): Ztracená holčička
ZŠ V Domcích, Trutnov
Ztracenou holčičku se podařilo Radce zachránit. Jak? To se můžete dočíst v jejím příběhu.

Pomoc ostatním lidem

Jan Eibin (13 let): Příběh o staré paní
ZŠ V Domcích, Trutnov
Jan projevil svoji velkou statečnost, když pomohl cizí staré paní, která z ničeho nic omdlela.

Pomoc přírodě

Šárka Panáčková (14 let): Nález
ZŠ při fakultní nemocnici Brno
Příběh Šárky popisuje její obětavost při záchraně utrápeného štěněte.

Dobrý nápad

Vojtěch Švábenský (13 let): Naše nová udírna
ZŠ při fakultní nemocnici Brno
Vojtěch dokázal svého dědečka potěšit tak, že se mu v očích objevily slzy.

Pomoc n@ netu

Karolína Bazsóová (13 let): Video
ZŠ V Domcích, Trutnov
O svůj dobrodružný příběh se s námi podělila i Karolína.

Zvláštní cena Učitelských novin

Kristýna Heczková (15 let): Péče o mladšího bráchu
ZŠ a MŠ Slavkov
Příspěvek o tom, jak je důležitá starost o mladší sourozence, nám poslala Kristýna.

Příběhy

Narozeniny

Jednoho krásného slunečného dne jsem napsal kamarádovi, zda nejde ven. Odepsal, že možná večer. A opravdu, večer jsme vyrazili. Povídali jsme si a kamarád říká:“ Moje máma má dnes narozeniny.“ K budově, před kterou jsme si hráli, přijela jeho sestřen ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz