Tiskové zprávy

Vítězové projektu Dětský čin roku 2009

01. 12. 2009
Pátý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v šesti soutěžních kategoriích projektu převzali vítězové 1. prosince 2009 na Staroměstské radnici v Praze. Předávání př ...

Pátý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v šesti soutěžních kategoriích projektu převzali vítězové 1. prosince 2009 na Staroměstské radnici v Praze. Předávání předcházel slavnostní oběd s dětmi a patrony projektu v restauraci Střelecký ostrov. Nejvíce ocenenění si odnesla ZŠ při fakultní nemocnici Brno.

Do Dětského činu roku 2009 se zapojilo celkem 14 297 dětí z celé České republiky, které poslaly příběh o statečném činu nebo se zúčasnily hlasování. Příběh o svém skutku nebo činu svého stejně starého kamaráda poslalo letos 608 dětí. Do hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých soutěžních kategoriích se zapojilo 13 989 dětí. „Jsme velice rádi, že je projekt úspěšný a každý rok dostáváme více a více příběhů. Doufáme, že tento trend bude pokračovat a děti budou dobro nejen konat, ale také se s námi o něj podělí. Mnoho z nich by nám dospělým mohlo jít příkladem,“ řekl Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku.

Příběhy, které děti letos do projektu přihlásily, soutěžily tradičně v šesti kategoriích: Záchrana lidského života; Pomoc v rodině; Pomoc jiným dětem; Pomoc ostatním lidem; Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Jako obvykle byla udělena i Zvláštní cena Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek.

Nejvíce dětí hlasovalo v kategorii Pomoc v rodině pro příběh Pomoc babičce od Michala Šebesty ze ZŠ při Fakultní nemocnici Brno. Tato základní škola zaslala také nejvíce soutěžních příběhů a získala nejvíce ocenění. Její zástupce byl mezi vítězi navíc i v loňském roce.

Výherci obdrželi dárky od sponzorů projektu, společností Whirlpool a EPline. „Velice si ceníme možnosti šířit dobro v té nejmladší generaci a podporovat děti v jejich snažení. Tento projekt je unikátní, a já jsem rád, že Whirlpool CR může být jeho hlavním partnerem,“ prohlásil Radek Novotný, generální ředitel společnosti Whirlpool CR. Zástupci škol, kam docházejí letošní vítězové jednotlivých kategorií, a rovněž nositel ocenění Zvláštní ceny UN, převzali od nadačního fondu Dětský čin roku dárkové šeky na 10 000 korun určených na školní pomůcky. Stejnou částkou byla obdarována i Česká rada dětí a mládeže, která rozvíjí volnočasové aktivity školních dětí a sdružuje více než 200 tisíc dětí z celé České republiky v zájmových kroužcích.

Výsledky Dětského činu roku 2009

Záchrana lidského života

Patricie Dendengová (10 let): Vypravování (autorka)
Michal Procházka (hrdina příběhu)
Masarykova ZŠ Lubenec
O svém statečném kamarádovi, který zachránil život své mamince, se dočteme v příběhu Patricie.

Pomoc v rodině

Michal Šebesta (15 let): Pomoc babičce
ZŠ při FN Brno
Jak moc má svou babičku rád dokázal svým příběhem Michal, který neváhal pomoci ani v těžkém období.

Pomoc jiným dětem

Klára Rejdová (14 let): Trable s marihuanou
ZŠ při FN Brno
Jak je důležité mít dobrou kamarádku, které můžete věřit, a nepomáhat si zakázanými látkami se přesvědčila kamarádka Klárky.

Pomoc ostatním lidem

Denisa Kalinová (10 let): Babička kamarádka
ZŠ Dobřichovice
Krásný přátelský vztah si Denisa vypěstovala se starší paní, se kterou zažívá mnoho příjemných zážitků.

Pomoc přírodě

Anna Šebestiánová (13 let): Třídění odpadu
Gymnázium Varnsdorf
O tom, že i čin, který může vypadat obyčejně, je důležitý, vypráví Anička, která přesvědčila svou rodinu, že třídění odpadu je důležité.

Dobrý nápad

Pavla Kurková (8 let): Gentleman třídy aneb jak jsme vyzrály na naše divochy
ZŠ a MŠ Hlohovec
Zajímavý příběh o tom, jak si děvčata z jedné školičky poradila se svými chlapeckými spolužáky a jejich zlobením.

Zvláštní cena Učitelských novin:

Tomáš Procházka (10 let): Pomoc v jedné velké rodině
ZŠ při fakultní nemocnici Brno
Tomáš je z velké rodiny, která bydlí ve velkém bytě. On ani jeho sourozenci neváhají pomáhat rodičům s péčí o domácnost a zahradu.

Příběhy

Narozeniny

Jednoho krásného slunečného dne jsem napsal kamarádovi, zda nejde ven. Odepsal, že možná večer. A opravdu, večer jsme vyrazili. Povídali jsme si a kamarád říká:“ Moje máma má dnes narozeniny.“ K budově, před kterou jsme si hráli, přijela jeho sestřen ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz