Tiskové zprávy

Třináctý ročník Dětského činu roku právě odstartoval

19. 4. 2017
Dobré skutky se dějí a je třeba, aby se o nich vědělo. Dobrosrdečnost, ochotu nezištně pomoci a podpořit své blízké a přátele oceňuje projekt Dětský čin roku již 13. rokem. Jeho hlavním organizátorem je společnost Whirlpool ČR. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hl. m. Prahy. Od dnešního dne mohou děti přihlásit soutěžní příběhy o dobrých skutcích on-line, osobně na některé z partnerských akcí nebo zaslat poštou, a to až do 30. září 2017.

Autoři vítězných příběhů budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, ale také věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek.

Aby mohl být oceněn každý dobrý skutek dětí, má projekt Dětský čin roku rovnou sedm soutěžních kategorií: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT.

Každá kategorie má rovněž svého patrona z řad známých českých osobností, mezi nimž jsou Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a další. Čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku je již tradičně herec a moderátor Aleš Háma, který rovněž moderuje slavnostní vyhlášení.

Projekt Dětský čin roku je tu proto, abychom vyzdvihli nezištnou pomoc ostatním. Děti jsou mnohem bezprostřednější než my dospělí a jejich příběhy pro nás mohou být inspiraci,“ říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku, a dodává: „Každý ročník přináší úžasné hrdinské a obětavé dětské příběhy. Už teď se těším na ty letošní."

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: P. O. Box 96, 170 04, Praha 74. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na několika akcích, kterých se Dětský čin roku účastní. Každý čin je přitom důležitý a byla by škoda jej do projektu nepřihlásit. V loňském ročníku si své ocenění převzala například patnáctiletá Milena, které ze dne na den vážně onemocněl bratr a ona neváhala a podstoupila řadu nepříjemných chirurgických zákroků, aby mu mohla zachránit život. Uznání si zasloužila také čtrnáctiletá Zuzana za pomoc své sestřenici ve chvíli, kde se sestřenka stala obětí kyberšikany. Nebo žáci ostravské základní školy, kteří se společně rozhodli zlepšit životní prostředí ve svém městě.

Harmonogram Dětského činu roku 2017

Soutěžní příběhy mohou děti zasílat až do 30. září 2017. Následně je vyhodnotí odborná porota a vybere v každé kategorii pět semifinálových příběhů. O konečném vítězi rozhodují děti hlasováním na webových stránkách projektu. Toto hlasování dětské poroty proběhne od 25. října do 8. listopadu 2017. Slavnostní vyhlášení vítězů Dětský čin roku 2017 se tradičně uskuteční na Staroměstské radnici v Praze, a to 7. prosince 2017.

Pravidla Dětského činu roku

•      Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.

•      Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).

•      Mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.

•      Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).

•      Skutky, o nichž děti píší, musejí být skutečné, nesmyšlené.

•      Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.

•      Příspěvky musejí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.

•      Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.

Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:

Whirlpool ČR

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:

Městská policie Praha

Muzeum Grévin

Ogilvy Public Relations

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.idnes.cz

Učitelské noviny

Pastelka

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool ČR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Corporation

Whirlpool Corporation je největším výrobcem velkých domácích spotřebičů na světě, s ročními tržbami přibližně 21 miliard dolarů, s 93 000 zaměstnanci a 70 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě (v roce 2016). Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Hotpoint, Indesit a spotřebiče dalších významných značek v téměř všech zemích světa.
V regionu EMEA (Europe, Middle East & Africa) zaměstnává přibližně 24 000 lidí, je přítomna prostřednictvím obchodních zastoupení ve více než 30 zemích a má své výrobní závody v osmi státech. Whirlpool EMEA je provozní jednotkou Whirlpool Corporation. Provozní centrum společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází ve městě Pero (MI) v Itálii. Další informace o společnosti najdete na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com nebo sledujte twitter @WhirlpoolCorp.

Kontakty pro další informace

Iveta Horáková                                                                                                     Alžběta Suchanová 
Ogilvy Public Relations, s. r. o.                                                                   Whirlpool CR, spol. s r. o.

Přívozní 2a, 170 00 Praha 7                                                                      Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676                                                                                mobil: +420 731 453 876

iveta.horakova@ogilvy.com                                                                             pr_cz@whirlpool.com

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com