Tiskové zprávy

Svět potřebuje hrdiny. Projekt Dětský čin roku je hledá již 18 let

18. 5. 2022
Praha 18. května 2022 – Hledat a oceňovat příběhy laskavosti, odvahy, lidskosti a pomoci těm, kteří to v životě nemají snadné, a jejichž hlavními hrdiny jsou děti – to je cílem projektu Dětský čin roku, který v těchto dnech zahajuje svůj 18. ročník. Zapojit se do něj mohou všichni žáci základních škol a osmiletých gymnázií, a to až do konce září.

„Nepotřebujeme peníze ani zachraňovat životy, abychom konali dobré skutky. Někdy stačí pomocná ruka, dobrá rada nebo čas, který věnujeme někomu jinému. Něco, co zlepší den lidem kolem nás,“ říká Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku, a dodává: „Právě na tyto často zdánlivě jednoduché, ale v konečném důsledku velké a krásné skutky těch nejmenších chceme prostřednictvím našeho projektu upozornit a inspirovat jimi ostatní ke konání dobra.“

Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hl. m. Prahy. Hlavním organizátorem je po celou dobu společnost Whirlpool ČR, která letos znovu získala podporu nejen veřejných institucí, ale i známých osobností. Jsou mezi nimi například herci Jan Révai a Aleš Háma, herečka Jitka Čvančarová, zpěváci Petra Černocká a Zbyněk Drda, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a další.

Pro zapojení do projektu stačí, aby děti do 30. září 2022 sepsaly a poslaly svůj nebo kamarádův soutěžní příběh o dobrém skutku, a to buď on-line, nebo poštou. Soutěžit mohou v těchto 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

A jaká odměna čeká na vítěze? Autoři vítězných příběhů budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, ale také věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek. 

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: Dětský čin roku, Radlická 3201/14, 150 00 Praha 5.

Harmonogram Dětského činu roku 2022

Příběhy mohou děti zasílat až do 30. září 2022. Následně odborná porota vybere v každé kategorii celkem pět semifinálových příběhů. O konečném vítězi rozhodují samotné děti svým hlasováním na webových stránkách projektu. Hlasování dětské poroty proběhne od 24. října do 6. listopadu 2022. Slavnostní vyhlášení vítězů Dětského činu roku 2022 je naplánováno tradičně na Staroměstskou radnici v Praze na 1. prosince 2022.

Pravidla Dětského činu roku

  • Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.

  • Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).

  • Děti mohou napsat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.

  • Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).

  • Skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené.

  • Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.

  • Příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.

  • Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.


Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:

Whirlpool ČR

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:

Městská policie Praha
Creative Republic
Seznam.cz
Poski.com
Chocotopia

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior
Alik.cz
Učitelské noviny
Ámos Vision – Školní informační panely

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.Více nawww.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Corporation

Společnost Whirlpool (kód na burze NYSE:WHR) jde vstříc ambicióznímu cíli: být nejlepší globální společností v oblasti vybavení do kuchyní i pro péči o prádlo a prostřednictvím svých výrobků nepřetržitě zlepšovat každodenní život v domácnostech. Ve světě, který se stále intenzivněji digitalizuje, prosazuje Whirlpool cílenou inovaci a usiluje o naplňování neustále se vyvíjejících potřeb zákazníků prostřednictvím portfolia svých ikonických značek, jako jsou Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit a Yummly. V roce 2020 společnost vykázala roční obrat ve výši přibližně 19 miliard dolarů a zaměstnávala 78 tisíc lidí v 57 výrobních závodech a technologických výzkumných centrech. Podrobnější informace o společnosti naleznete na WhirlpoolCorp.com.

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková

Dětský čin roku

mobil: +420 732 774 676

zuzana@detskycinroku.cz

 

Alžběta Suchanová

Whirlpool CR, spol. s r.o.

Radlická 14, 150 00 Praha 5

mobil: +420 731 453 876

Příběhy

Narozeniny

Jednoho krásného slunečného dne jsem napsal kamarádovi, zda nejde ven. Odepsal, že možná večer. A opravdu, večer jsme vyrazili. Povídali jsme si a kamarád říká:“ Moje máma má dnes narozeniny.“ K budově, před kterou jsme si hráli, přijela jeho sestřen ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz