Tiskové zprávy

Startuje již 17. ročník projektu Dětský čin roku

19. 5. 2021
Praha 19. května 2021 – Dobré skutky se dějí i pandemii navzdory. A právě v nelehkých dobách je potřeba o to více upozorňovat na projevy obětavosti, statečnosti a podpory, ať už vůči blízkým, nebo zcela neznámým lidem, kteří potřebují pomoci. Ušlechtilé činy těch nejmenších pravidelně připomíná i projekt Dětský čin roku, jehož sedmnáctý ročník právě odstartoval. Záštitu nad ním již tradičně převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrát hl. m. Prahy. Hlavní organizátor projektu, společnost Whirlpool ČR, dlouhodobě spolupracuje na projektu s několika známými osobnostmi. Ani letos tomu není jinak.

Cílem projektu Dětský čin roku je poukázat na hrdinské skutky žáků základních škol a osmiletých gymnázií, za statečnost a obětavost je odměnit a další děti inspirovat ke konání dobra. „Přestože děti nemohly chodit do školy a v mnoha oblastech života jsme byli všichni značně omezeni, věříme, že pro konání dobra žádná omezení neplatí – děje se i v online světě nebo v přírodě, kam teď mnozí vyrážejí na pravidelné výlety,“ říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku.

Pro zapojení do projektu stačí, aby dětido 30. září 2021 sepsaly a poslaly svůj nebo kamarádův soutěžní příběh, a to buď on-line, nebo poštou. „K sepsání příběhů mohou děti přímo vyzvat i jejich učitelé v rámci úkolů, které se poté mohou rozvinout v zajímavou diskusi, nebo – jak dokazují příběhy z předchozích ročníků Dětského činu roku – přímo v hromadnou dobročinnou akci, kterou třída zorganizuje ve svém okolí,“  dodává Alžběta Suchanová.

Aby mohl být oceněn každý dobrý skutek dětí, má projekt Dětský čin roku sedm soutěžních kategorií: Záchrana lidského života (partnerem je ÁMOS VISION), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) a Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu, Nadace AGROFERT. Každá kategorie má rovněž svého patrona z řad známých českých osobností, mezi nimiž jsou herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a další. Čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku je herec a moderátor Aleš Háma.

A jaká odměna čeká letos na vítěze? Pokud to situace ke konci roku dovolí, chtějí organizátoři navázat na tradiční slavnostní vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, kde se setkají letošní i loňští výherci s patrony jednotlivých kategorií. Vítězové budou odměněni rovněž věcnými dary od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: Dětský čin roku, Radlická 3201/14, 150 00 Praha 5.

Harmonogram Dětského činu roku 2021

Příběhy mohou děti zasílat až do 30. září 2021. Následně odborná porota vybere v každé kategorii celkem pět semifinálových příběhů. O konečném vítězi rozhodují samotné děti svým hlasováním na webových stránkách projektu. Hlasování dětské poroty proběhne od 22. října do 5. listopadu 2021. Slavnostní vyhlášení vítězů Dětského činu roku 2021 je naplánováno tradičně na Staroměstskou radnici v Praze na 2. prosince 2021.

Pravidla Dětského činu roku

  • Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.
  • Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).
  • Děti mohou napsat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.
  • Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).
  • Skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené.
  • Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.
  • Příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.
  • Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.

Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.Organizátor projektu:
Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:
Whirlpool ČR

Hlavní partner:
Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:
Magistrát hl. města Prahy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:
Městská policie Praha
Creative Republic
Seznam.cz
Poski.com
Chocotopia

Mediální partneři projektu:
Rádio Junior
Alik.cz
Učitelské noviny
Ámos Vision – Školní informační panely

O projektu Dětský čin roku
Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Corporation
Whirlpool Corporation (kód na burze NYSE:WHR) je největším výrobcem a dodavatelem velkých domácích spotřebičů na světě, s ročními tržbami (2016) cca 21 mld. dolarů, s 93 tisíc zaměstnanci a 70 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint a spotřebiče dalších významných značek taktéž ve všech zemích světa. V regioně EMEA (Evropy, Středního Východu a Afriky) společnost zaměstnává asi 24 tisíc pracovníků, prodává ve více než 30 zemích a svoje výrobní závody má v osmi státech. Whirlpool EMEA je součástí Whirlpool Corporation. Centrála společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází v Italském Peru (provincie města Milán). Další informace o společnosti získáte na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com nebo twitter @WhirlpoolCorp.

Kontakty pro další informace
Zuzana Chmelíková
Dětský čin roku
mobil: +420 732 774 676
zuzana@detskycinroku.cz

Alžběta Suchanová
Whirlpool CR, spol. s r.o.
Radlická 14, 150 00 Praha 5

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com