Tiskové zprávy

Prázdniny jsou jako stvořené pro Dětský čin roku

12. 7. 2016
Dva měsíce volna tráveného s kamarády, u vody, na chalupě nebo u babičky s dědou jsou výbornou příležitostí pro dobré skutky. A protože dobré skutky si zaslouží oceňovat, je tu projekt Dětský čin roku, který každý rok vyzdvihuje odvážné a obětavé dětské hrdiny. Stačí napsat příběh o vykonaném dobru a přihlásit ho do soutěže.

Letos mají děti již po dvanácté možnost stát se vítězi projektu Dětský čin roku. Každý dobrý skutek si zaslouží pozornost, proto se hrdinové vyhlašují rovnou v sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

A jak tedy využít prázdniny pro konání dobra? Inspirací mohou být vítězové předchozích ročníků Dětského činu roku.

Prázdniny na chalupě

Spousta dětí tráví alespoň část prázdnin s rodiči na chalupě. Podobně jako Karolína Vosecká. V okolí chalupy začala navštěvovat starší osamocenou sousedku. Vždy ji rozveselí a pomůže s údržbou domácnosti. Loni si za tuto dobrosrdečnost zasloužila ocenění Dětský čin roku v kategorii Pomoc starším lidem.

Prázdniny u babičky s dědou

Loňský vítěz kategorie Pomoc přírodě Kryštof Kratochvíl rád jezdí za babičkou a dědečkem. Nedaleko jejich domu je malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu děda pomohl vybudovat. Předloni zvítězila ve stejné kategorii Jana Berkela. Když s rodiči objevila při procházce lesem velkou skládku odpadu, neváhali a vyburcovali sousedy. Po téměř týdnu těžké dřiny les z odpadu společně vysvobodili.

Prázdniny na kole

Poznávání krás přírody z cyklistického sedla nebo rovnou napínavé závodění. Cyklistických závodů se zúčastnil loni také bratr Matyáše Kolka. Matyáš je na něj hrdý, protože pomohl zraněnému muži, přestože tak přišel o šanci na vítězství v závodě. Žádné oficiální poděkování nedostal, proto se Matyáš rozhodl přihlásit jeho příběh do Dětského činu roku. Získali ocenění v kategorii Pomoc ostatním.

Prázdniny ve městě

Dva měsíce jsou dlouhá doba. Nějaký čas proto děti stráví i doma ve městě. I tak se dají ale vykonávat dobré skutky a třeba zvítězit v kategorii Pomoc n@ netu v Dětském činu roku. Loni se to povedlo Karolíně Našincové. Tato začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli pomáhat druhým.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu P. O. Box 96, Praha 74, 170 04. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na akcích Sportovní festival Sporťáček a Food Parade, které se konají v září v Praze. Uzávěrka pro zasílání soutěžních příběhů je 30. září 2016.

Podrobná pravidla Dětského činu roku jsou na stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

 

Generální partner:

Whirlpool ČR

 

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

 

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

Partneři projektu:

Městská policie Praha

iPILOT

Muzeum Grévin

Topgal

Ogilvy Public Relations

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

 

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.idnes.cz

Učitelské noviny

Pastelka

ŠIK – Školní informační kanál

 

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek, nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

 

O společnosti Whirlpool Europe, Middle East & Africa (EMEA)

Whirlpool EMEA je dceřinou společností ve výhradním vlastnictví Whirlpool Corporation, největšího světového výrobce velkých domácích spotřebičů dle prodejů (zdroj: Euromonitor International Limited, na základě informací o prodejích v kusech za rok 2011). Zaměstnává cca 10 000 lidí, je přítomna ve více než 30 zemích Evropy a své výrobní závody má v šesti zemích. Společnost Whirlpool Corporation je předním světovým výrobcem
a dodavatelem hlavních domácích spotřebičů s ročními tržbami v roce 2013 ve výši 19 miliard dolarů, se 69 tisíci zaměstnanci a 59 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, Maytag, KitchenAid, Jenn-Air, Amana, Brastemp, Bauknecht a spotřebiče dalších hlavních značek zákazníkům prakticky ve všech zemích světa. Centrum společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází ve městě Comerio (VA) v Itálii. Další informace o společnosti najdete na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com.

 

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková                                                                                              Alžběta Suchanová
Ogilvy Public Relations, s. r. o.                                                                  Whirlpool CR, spol. s r. o.

Přívozní 2a, 170 00 Praha 7                                                                      Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676                                                                               mobil: +420 731 453 876

zuzana.chmelikova@ogilvy.com                                                                     pr_cz@whirlpool.com

 

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com