Tiskové zprávy

Najdou se o prázdninách noví vítězové Dětského činu roku?

11. 6. 2018
Blíží se konec školního roku a s ním i prázdniny, nejoblíbenější dva měsíce všech školáků. Budou je trávit venku v přírodě, ať už s rodinou u moře, s kamarády u rybníka nebo u babičky na chatě. A právě to může být doba, která nabízí příležitosti pro dobré skutky. Projekt Dětský čin roku je tu proto, aby dětské hrdiny a jejich hrdinské konání ocenil. Stačí svůj nebo kamarádův příběh o vykonaném dobrém skutku napsat a přihlásit do soutěže.

Projekt Dětský čin roku oceňuje již čtrnáct let všechny školáky, kteří rádi pomáhají lidem, zvířatům nebo přírodě. Protože každý dobrý skutek si zaslouží pozornost. Mladí hrdinové tak mají letos opět možnost soutěžit v jedné ze sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

Jak tedy využít dva letní měsíce pro konání dobra? Inspirací mohou být například vítězové předchozího ročníku Dětského činu roku 2017.

Záchrana lidského života během dvou měsíců volna

Jára Šísl z Prachatic pomohl svému kamarádovi Jiříkovi Kadlecovi, který kvůli své nerozvážnosti utrpěl při pádu úraz hlavy. Jára se nedal přemluvit ke lži, zraněného kamaráda pomohl dopravit k prarodičům a řekl jim pravdu o tom, co přesně se stalo. Jiříkovi rodiče se tak rychle postarali o jeho včasné ošetření, u něhož mu byla zjištěna vážná zranění. Díky brzkému zásahu lékařů se naštěstí povedlo předejít nejhoršímu. Jeho hrdinský skutek byl oceněn a Jára si odnesl vítězství v kategorii Záchrana lidského života.

Pomoc v přírodě o prázdninách

Martin Zilvar z Trutnova má rád přírodu a přes léto pomáhal svému dědečkovi pokácet stromy nakažené lýkožroutem. I když mu bylo mohutných stromů líto, pochopil, že je lepší je pokácet a na místo nasázet mladé zdravé stromky, aby se v lese předešlo katastrofě. Martin si za tento příběh vysloužil cenu Dětského činu roku v kategorii Pomoc v přírodě.

Léto a pomoc starším lidem

Martin Kamitz, rovněž z Trutnova, má souseda Tondu, staršího pána, kterého zná odmalička a bere ho jako vlastního dědečka. Když byl Martin malý, Tonda ho občas i hlídal. Minulou zimu soused před svým domem upadl, zlomil si nohu a spoustu věcí už nezvládá udělat sám. Martin se mu snaží pomáhat, chodí s ním na procházky, cvičí spolu a vždy se u toho hodně nasmějí. Za svoji pomoc byl v loňském ročníku oceněn v kategorii Pomoc starším lidem.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu P. O. Box 96, Praha 74, 170 04. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na jedné ze čtyř akcí pro rodiny, které se letos konají v Praze a jejichž seznam je na stránkách www.detskycinroku.cz. Uzávěrka pro zasílání soutěžních příběhů je 30. září 2018.

Organizátor projektu:

 • Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:

 • Whirlpool ČR

 Hlavní partner:

 • Nadace AGROFERT

 Záštita nad projektem:

 • Magistrát hl. města Prahy
 • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 Partneři projektu:

 • Městská policie Praha
 • Muzeum Grévin
 • Ogilvy Public Relations
 • Creative Republic
 • Seznam.cz
 • Poski.com

 Mediální partneři projektu:

 • Rádio Junior
 • Alik.cz
 • Učitelské noviny
 • Pastelka
 • ŠIK – Školní informační kanál

 

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool ČR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm.
Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

 

O společnosti Whirlpool Corporation

Whirlpool Corporation je největším výrobcem velkých domácích spotřebičů na světě, s ročními tržbami přibližně 21 miliard dolarů, s 93 000 zaměstnanci a 70 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě (v roce 2016). Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Hotpoint, Indesit a spotřebiče dalších významných značek v téměř všech zemích světa.
V regionu EMEA (Europe, Middle East & Africa) zaměstnává přibližně 24 000 lidí, je přítomna prostřednictvím obchodních zastoupení ve více než 30 zemích a má své výrobní závody v osmi státech. Whirlpool EMEA je provozní jednotkou Whirlpool Corporation. Provozní centrum společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází ve městě Pero (MI) v Itálii. Další informace o společnosti najdete na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com nebo sledujte twitter @WhirlpoolCorp.
 

 

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková 
Ogilvy Public Relations, s.r.o.
Přívozní 2a, 170 00 Praha 7
mobil: +420 732 774 676 
Zuzana.chmelikova@ogilvy.com 

Alžběta Suchanová
Whirlpool CR, spol. s r.o.
Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 731 453 876
pr_cz@whirlpool.com

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com