Tiskové zprávy

Hrdinové dětského činu roku 2018 pomáhali nemocným s nebezpečím na internetu

6. 12. 2018
Dnes byli slavnostně vyhlášeni vítězové projektu Dětský čin roku 2018. Hrdinové 14. ročníku si převzali ocenění na Staroměstské radnici v Praze, a to za účasti známých českých osobností, které již léta zastřešují projekt jako jeho patroni. Slavnostní dopoledne se tradičně neslo ve znamení radostných i dojímavých příběhů malých hrdinů, kteří mohou být inspirací pro všechny.

Ve čtrnáctém ročníku projektu Dětský čin roku byly oceněny dobré skutky žáků základních škol i víceletých gymnázií, kteří soutěžili v sedmi kategoriích. Oceněn byl například odvážný chlapec, který pomohl zachránit život spolužačce s hypoglykemií, nebo dívka, která upozornila na nerozvážné chování kamarádů na internetu. Odměny si vítězové převzali osobně v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze.

Každý rok se velmi těším na moment, kdy vyhlásíme tyto malé hrdiny a řekneme i ostatním o tom, jak statečně a odvážně se v určitých situacích dokázali zachovat, nebo co udělali jen tak pro dobrou věc, aby někoho potěšili. Jsem přesvědčena, že ty radostné a někdy i dojímavé příběhy musí chytit za srdce každého,“ říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku.

Děti letos poslaly do projektu Dětský čin roku přes 630 příběhů, ve kterých popisovaly dobrý skutek svůj či kamarádů – vrstevníků. Soutěžilo se v kategoriích Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) a Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu, Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Výherci Dětského činu roku 2018 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.

Ráda bych znovu poděkovala všem, kteří nám s tímto projektem pomáhají. Myslím, že se každý rok utvrzujeme, že pořádat Dětský čin roku má velký smysl. Je skvělé, že se do něj znovu zapojilo tolik dětí. A díky patří i učitelům, kteří sdílejí se svými žáky hlavní myšlenku našeho projektu,“ říká Alžběta Suchanová.

Na toto prosincové dopoledne se vždy velmi těším. Je pro mě ctí potkávat zde každoročně malé hrdiny a inspirovat se jejich dobrým úmyslem, velkou odvahou a přirozeností, s jakou hrdinské skutky konají. Zvlášť v tomto předvánočním období je krásné si tyto dobré skutky připomínat a inspirovat se jimi,“ říká Aleš Háma, čestný předseda Dětského činu roku, který každoročně slavnostní vyhlášení vítězů moderuje.

Přítomní si vyslechli všechny oceněné příběhy a vítězové si převzali ceny z rukou patronů jednotlivých soutěžních kategorií – herce Jana Révaie, herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, moderátorky Lucie Křížkové, sportovce Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové a herce Daniela Švába.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2018

Záchrana lidského života

David Záruba (14 let): Nehoda

ZŠ Kolín V. David jel o prázdninách na kole za kamarády na koupaliště. Cestou však náhle před závorami na železničním přejezdu zabrzdil, upadl a ošklivě si rozbil koleno, což způsobilo velmi silné krvácení. Kamarádi, kteří čekali nedaleko místa neštěstí, se však o něj postarali – poskytli mu první pomoc, povídali si s ním, aby neupadl do šoku, zavolali pomoc a počkali u něj, dokud ho neodvezla sanitka. David jim zůstal velmi vděčný, jelikož si později uvědomil, jak moc mu jeho kamarádi tehdy pomohli.

Pomoc ostatním

Barbora Spíchalová (10 let): Pro Matýska

ZŠ Trutnov 2

Barbora se se svou rodinou účastnila dobročinného výstupu na Sněžku, jehož výtěžek ze startovného šel na pomoc těžce nemocnému Matýskovi. Během náročného výstupu v nepříznivém počasí ji hnala na vrchol myšlenka na nemocného chlapce, a nakonec cíle přes všechny útrapy dosáhla. Také si díky tomuto zážitku více váží toho, že je zdravá.

Pomoc starším lidem

Ondřej Kvíčala (10 let): Prababička

ZŠ Trutnov 2

Ondřej velmi rád navštěvuje svoji prababičku a tráví s ní volný čas. Hrají spolu karty, smějí se. Ondřej jí vypráví svoje zážitky, protože si uvědomuje, že babička nemá dost sil, aby chodila ven. Ona jemu zase vypráví, co kdysi zažila. Hodně ho tím i naučí. Ondřej si uvědomuje, jak je důležité věnovat starým lidem svůj čas, protože je to potěší.

Kolektivní pomoc

Barbora Langová (14 let): Domácí zvířátko

ZŠ při FN Brno

Barborka byla kvůli vážnému onemocnění nucena strávit delší čas v nemocnici, kde absolvovala i několik operací hlavy. Za svou statečnost si mohla vybrat dárek a ona si přála pejska. Když ji jednou pustili po dlouhé době na víkend domů, přišla za ní její paní učitelka, přinesla jí spoustu dopisů od spolužáků, které ji velmi povzbudily a potěšily. Později, o Vánocích, ji její třídní učitelka opět navštívila a oznámila jí, že se spolužáci složili na jejího vysněného pejska. Tomu jsou dnes již 3 roky, ale Barborka na tak krásný vánoční dárek nikdy nezapomene a velmi si cení, že potkala tak hodné lidi.

Pomoc přírodě

Nikola Šindelářová (14 let): Pomoc káněti

ZŠ Kolín V.

Nikolka kvůli astmatu ráda tráví čas v lese, kde se jí lépe dýchá. Jednou šla na procházku i se svým dědečkem a při návratu zahlédli poblíž silnice zraněné káně lesní. Bylo jim ho moc líto, proto zavolali domů a zjistili číslo na záchrannou stanici. Zavolali tam a poté postupovali dle instrukcí až do příjezdu odborníků. Nikola věří, že káněti zachránili život a díky jejich pomoci se později vrátilo zpět do volné přírody.

Dobrý nápad

Filip Lhopitaux (12 let): Rád čtu, rád pomáhám

ZŠ Slezská Ostrava

Filip rád čte a při jedné z návštěv knihovny, kde si chtěl udělat domácí úkol, si vzpomněl i na projekt „Čtení pomáhá“, o kterém jim kdysi říkala paní učitelka. Připojil se na webové stránky, zaregistroval se a udělal testy z Harryho Pottera, za což dostal kredit, kterým se rozhodl přispět na charitu „Knížka pro prvňáčka“. Dnes již ví, že tím, že rád čte, může přispět na dobrou věc.

Pomoc n@ netu

Laura Lahodová (13 let): Nebezpečí na YouTube

ZŠ Kolín V.

Laura na narozeninové oslavě svého bratrance zažila, jak si kluci natáčeli videa na mobil, které poté pověsili na YouTube i s uvedením místa a dalších citlivých údajů. Protože na její varování, že je to nebezpečné, nereagovali, rozhodla se vše raději nahlásit dospělým, kteří nerozvážné kluky poučili o nebezpečí spojeném s takovýmto chováním na internetu. Nyní již její bratranec i jeho kamarádi vědí, že internet a sociální sítě mohou být prospěšné pouze tehdy, když se používají bezpečně.

Speciální ocenění

Martin Zuzek (12 let): Ohrožení života hypoglykemií

Gymnázium Dobruška

Martin má cukrovku, stejně jako jeho spolužačka Anička. Jednoho dne se jí ve škole udělalo nevolno a zkolabovala. Než přijela záchranka, Martin i díky vědomostem z diabetického tábora věděl, jak jí poskytnout první pomoc. V její tašce našel glukagon, který jí aplikoval do stehna a instruoval učitele, co dalšího je potřeba udělat, aby se Anička probrala z kómatu. Martin si po této zkušenosti uvědomil, jak důležité je umět poskytnout první pomoc a jak nebezpečné onemocnění cukrovka je.

Lea Hönigová a Tereza Švarcová (13 let): Děti pomáhají dětem za hranicemi České republiky

Gymnázium Kojetín

Lea a Tereza se ve svém příběhu podělily o celoškolní dobrý skutek. Jejich gymnázium se každoročně zapojuje do několika českých charitativních akcí a třetí rok se snaží pomáhat i mimo republiku. Žáci pořádali například výstavu o Kambodži, odkud pochází jedna ze studentek, a zároveň pro jeden sirotčinec v této zemi uspořádali sbírku oblečení, hraček, školních a hygienických potřeb. Připravili i výstavu o Ukrajině a sbírku pro školu v Mukačevu. S tímto typem pomoci rozhodně nechtějí skončit ani letos.

Michaela Zinkeová (12 let): Bohumil Sucharda

ZŠ T. G. Masaryka Milovice

Míša je členkou Dětského zastupitelstva jejich ZŠ, se kterým každý rok připravují celoroční projekt. Letos je to projekt o významné osobnosti jejich města – Bohumilovi Suchardovi, bývalém starostovi obce, který koncem války zahynul v Terezíně. Pátrání po informacích o jeho zajímavém životě je stálo hodně úsilí, a proto se rozhodli vydat o něm navíc kratší publikaci a umístit pamětní desku na poště v Milovicích, kde dlouhá léta pracoval. Cílem projektu je nejen posílit vztah občanů k městu, ale i vzdát hold B. Suchardovi a jeho rodině.

Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:
Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:
Whirlpool CR

Hlavní partner:
Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:
Magistrát hl. města Prahy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:
Městská policie Praha
Muzeum Chocotopia
Ogilvy Public Relations
Creative Republic
Seznam.cz
Poski.com

Mediální partneři projektu:
Rádio Junior
Alik.cz
Učitelské noviny
Pastelka
ŠIK – Školní informační kanál

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Corporation

Whirlpool Corporation (kód na burze NYSE:WHR) je největším výrobcem a dodavatelem velkých domácích spotřebičů na světě, s ročními tržbami (2016) cca 21 mld. dolarů, s 93 tisíc zaměstnanci a 70 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint a spotřebiče dalších významných značek taktéž ve všech zemích světa. V regioně EMEA (Evropy, Středního Východu a Afriky) společnost zaměstnává asi 24 tisíc pracovníků, prodává ve více než 30 zemích a svoje výrobní závody má v osmi státech. Whirlpool EMEA je součástí Whirlpool Corporation. Centrála společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází v Italském Peru (provincie města Milán). Další informace o společnosti získáte na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com nebo twitter @WhirlpoolCorp.

Kontakty pro další informace
Zuzana Chmelíková 
Ogilvy Public Relations, s.r.o. 
Přívozní 2a, 170 00 Praha 7
mobil: +420 732 774 676
zuzana.chmelikova@ogilvy.com

Alžběta Suchanová
Whirlpool CR, spol. s r.o.
Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 731 453 876
alzbeta_suchanova@whirlpool.com

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com