Tiskové zprávy

Dětský čin roku slaví 20 let

29. dubna 2024
I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku vznikl již před dvěma dekádami projekt Dětský čin roku, který vynáší na světlo příběhy dětí, jejichž skutky jsou nekonečnou inspirací pro ostatní ke konání dobra. Jubilejní 20. ročník tohoto unikátního projektu, za jehož vznikem a organizací stojí společnost Whirlpool ČR, právě začal a letos nabídne i několik zajímavých novinek.

Projekt Dětský čin roku je svědectvím o síle dobra v srdcích těch nejmladších. Vyzdvihuje a oceňuje někdy zdánlivě malé, ale zároveň nesmírně významné činy dětí, které by často zůstaly v anonymitě. Vybízí děti, aby příběhy o dobrých skutcích a pomoci sepsaly, sdílely a tím ještě zdůraznily jejich význam. Může se jednat například o laskavost či pomoc komukoli z okolí, dobrovolnické aktivity organizované skupinou dětí, péči a společnost pro seniory, podporu pro lidi v nesnázích prostřednictvím sociálních sítí a mnohé další. Během uplynulých dvaceti let se stal projekt Dětský čin roku prostředníkem mezi inspirujícími příběhy a jejich autory, mladými hrdiny. Za dvě desetiletí získal projekt již několik tisíc příběhů.

„Výročí dvaceti let tohoto speciálního projektu je důkazem, že dobro bylo, je a věřím, že stále bude dětem vlastní, že pomoc, ohleduplnost a soucit jsou přítomny v jejich, a tím i našem každodenním životě. Dětský čin roku je nejen oceňuje a oslavuje, ale také nás učí, jak je důležité hodnoty, jako jsou solidarita, vzájemnost a lidskost, které jsou pro společnost klíčové, podporovat i mezi novými generacemi,“ říká Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku a ředitelka marketingu Whirlpool ČR a SK, a dodává: „Jsme hrdí, že s podporou partnerů, patronů, veřejných institucí, médií, škol, zájmových sdružení, učitelů, rodičů a mnohých dalších můžeme oslavit neskutečných dvacet let existence.“ 

Letošní jubilejní ročník se rovněž ponese ve znamení několika novinek. „Těšíme se například na spolupráci s novými partnery, kteří sdílejí a spolu s námi podporují myšlenku projektu, a to v čele s hlavním partnerem, společností Mattel, který nově zaštiťuje krásnou kategorii Dobrý nápad,“ říká Miroslava Plánková a doplňuje, že projekt se letos soustředí také na přiblížení se dětem prostřednictvím účasti na různorodých akcích a aktivitách, zároveň se bude věnovat také oslovení učitelů skrze média, sociální sítě nebo přímou cestou. 

„Všichni se svým dětem snažíme předat, co je správné, a na Dětském činu roku je nejlepší právě to, že přímo děti jsou samy sobě vzorem toho, co představuje dobro. Dětský čin roku je výjimečný projekt, který má za cíl ocenit dětské hrdiny a inspirovat tak další děti, a vlastně nejen děti, k podobným činům, aby dobré skutky byly součástí každého dne a každého z nás. Protože hrdinů a dobrých nápadů není nikdy dost,“ komentuje za Mattel Marek Somol důvody, proč se na Dětském činu roku podílí a zastřešuje také zmíněnou vlastní kategorii Dobrý nápad. 

K Dětskému činu roku se od letošního ročníku připojuje také výrobce kuchyní Oresi, který bude mít patronát nad kategorií Pomoc ostatním, dále také společnost Kores, výrobce školních a kancelářských potřeb, nebo společnost Terranova.  

Přihlašování do projektu Dětský čin roku 2024 již odstartovalo. Děti mohou poslat svůj nebo kamarádův příběh o dobrém skutku buď on-line na www.detskycinroku.cz, nebo poštou, a to až do 30. září 2024. Soutěžit mohou v těchto sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

Hlavním organizátorem je společnost Whirlpool ČR, která má pro tento projekt již řadu let podporu veřejných institucí i známých osobností. Čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku a patronem je herec a moderátor Aleš Háma. Mezi další patří například Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěváci Petra Černocká a Zbyněk Drda, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorky Zora Jandová a Lucie Křížková a další. Záštitu nad projektem každoročně přebírá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hl. m. Prahy.

Autoři vítězných příběhů v každé kategorii budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, ale také diplomem, věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek. 

Harmonogram Dětského činu roku 2024

Děti mohou své příběhy zasílat od 1. března do 30. září 2024, poté odborná porota vybere celkem pět semifinálových příběhů v každé kategorii. O konečném vítězi budou hlasovat samotné děti od 23. října do 10. listopadu 2024 na webových stránkách projektu. Dne 12. prosince 2024 proběhne tradiční slavnostní vyhlášení vítězů za přítomnosti médií a patronů projektu na Staroměstské radnici v Praze.

Pravidla Dětského činu roku

 • Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií do 15 let. 

 • Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích napíšou žáci v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší) a zařadí ji do jedné ze sedmi kategorií. 

 • Děti mohou napsat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.

 • Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).

 • Skutky, o nichž děti píšou, musí být skutečné, nesmyšlené.

 • Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.

 • Příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, který děti navštěvují, a rodičů.

 • Vítězové v každé kategorii získávají věcnou odměnu a jejich škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvují, pak dar 10 000 Kč na školní pomůcky.


S projektem Dětský čin roku se můžete setkat například na následujících akcích: 

 • 30. 4. 2024 Čarodějnice na Ladronce, Praha 

 • 1. 6. 2024 Den s městskou policií, Praha

 • 15. 6. 2024 Apetit piknik, Praha

 • 7. 9. 2024 Ladronka Fest


Další akce budou včas zveřejněny na webové stránce www.detskycinroku.cz.

Přímo na místě pak mohou děti sepsat příběh a předat jej zástupcům projektu. 


Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.


Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku


Generální partner:

Whirlpool ČR


Hlavní partner:

Mattel (záštita kategorie Dobrý nápad)


Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR


Partneři projektu:

Kores

Kuchyně Oresi (záštita kategorie Pomoc ostatním)

Seznam.cz (záštita kategorie Pomoc n@ netu)

Terranova

Městská policie Praha

Creative Republic

Poski.com

Chocotopia


Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.cz

Učitelské noviny

ÁMOS vision – školní informační panely


O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool ČR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda a napíšou o něm. Soutěží se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píšou a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.
Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková Alžběta Suchanová
Dětský čin roku         Whirlpool CR, spol. s r.o.

mobil: +420 732 774 676               Radlická 14, 150 00 Praha 5

zuzana@detskycinroku.cz                   mobil: +420 731 453 876


Ivana Borovková
Adison

mobil: +420 602 321 331

ivana.borovkova@adison.cz

 
 
 
 
 

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com