Tiskové zprávy

Dětský čin roku – projekt, který hledá hrdiny mezi dětmi, zahájil svůj 19. ročník

6.3.2023
I mezi dětmi jsou hrdinové, kteří by měli být za své činy oceněni a jejichž příběhy by se měly vyprávět, protože mohou inspirovat ostatní k dobrým skutkům. To je hlavní myšlenka, která stála před 19 lety u zrodu projektu s názvem Dětský čin roku. Za dobu svého trvání přinesl desítky dojemných skutečných příběhů o dobrých skutcích, jejichž hlavními hrdiny jsou ti nejmenší. Další ročník projektu odstartoval právě v těchto dnech a děti do něj mohou své příběhy přihlašovat až do konce září.

Děti často konají dobré skutky s čistými úmysly, nehledají pochvalu ani uznání, chtějí jednoduše jen pomoci druhým nebo jim udělat radost. A tato nezištnost a nevinnost nás dospělé často nejen dojímá, ale také inspiruje," vysvětluje Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku, a dodává: „Proto vidím v projektu Dětský čin roku velký smysl. Díky němu můžeme tyto dobré úmysly a zároveň krásné příběhy vynést na světlo a vyprávět o nich ostatním.“

Pro zapojení do projektu stačí, aby děti do 30. září 2023 sepsaly a poslaly svůj nebo kamarádův soutěžní příběh o dobrém skutku, a to buď on-line, nebo poštou. Soutěžit mohou v těchto
7 kategoriích:
Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.

Hlavním organizátorem je po celou dobu společnost Whirlpool ČR, která letos znovu získala podporu nejen veřejných institucí, ale i známých osobností. Jsou mezi nimi například herci Jan Révai a Aleš Háma, herečka Jitka Čvančarová, zpěváci Petra Černocká a Zbyněk Drda, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a další. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hl. m. Prahy.

A jaká odměna čeká na vítěze? Autoři vítězných příběhů budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, ale také věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: Dětský čin roku, Radlická 3201/14, 150 00 Praha 5.

 

Harmonogram Dětského činu roku 2023

Děti mohou své příběhy zasílat do 30. září 2023, poté odborná porota vybere celkem pět semifinálových příběhů v každé kategorii. O konečném vítězi budou hlasovat samotné děti od 25. října do 8. listopadu 2023 na webových stránkách projektu. Dne 7. prosince 2023 pak proběhne tradiční slavnostní vyhlášení vítězů za přítomnosti médií a patronů projektu na Staroměstské radnici v Praze.

Pravidla Dětského činu roku

  • Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.

  • Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).

  • Děti mohou napsat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.

  • Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).

  • Skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené.

  • Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.

  • Příspěvky musí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.

  • Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.

 

Více informací o projektu Dětský čin roku, včetně podrobných pravidel, naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

 

Generální partner:

Whirlpool ČR

 

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

 

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

Partneři projektu:

Městská policie Praha

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

Chocotopia

 

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.cz

Učitelské noviny

Ámos Vision – Školní informační panely

 

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.Více na
www.detskycinroku.cz.

 

O společnosti Whirlpool Corporation

Společnost Whirlpool (kód na burze NYSE:WHR) jde vstříc ambicióznímu cíli: být nejlepší globální společností v oblasti vybavení do kuchyní i pro péči o prádlo a prostřednictvím svých výrobků nepřetržitě zlepšovat každodenní život v domácnostech. Ve světě, který se stále intenzivněji digitalizuje, prosazuje Whirlpool cílenou inovaci a usiluje o naplňování neustále se vyvíjejících potřeb zákazníků prostřednictvím portfolia svých ikonických značek, jako jsou Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit a Yummly. V roce 2020 společnost vykázala roční obrat ve výši přibližně 19 miliard dolarů a zaměstnávala 78 tisíc lidí v 57 výrobních závodech a technologických výzkumných centrech. Podrobnější informace o společnosti naleznete na WhirlpoolCorp.com.

 

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková Alžběta Suchanová
Dětský čin roku Whirlpool CR, spol. s r.o.

mobil: +420 732 774 676 Radlická 14, 150 00 Praha 5

zuzana@detskycinroku.cz mobil: +420 731 453 876

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com