Tiskové zprávy

Dětský čin roku hledá hrdiny školou povinné

21. 3. 2016
Právě odstartoval již dvanáctý ročník chvályhodného projektu Dětský čin roku. Společnost Whirlpool ČR, která je jeho hlavním organizátorem, tak oceňuje hrdinské a dobrosrdečné skutky dětí. Dětský čin roku každoročně podporují VIP patroni jednotlivých soutěžních kategorií. Letos jsou mezi nimi například Jan Révai, Jitka Čvančarová, Aleš Háma či paralympionik Jiří Ježek. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Magistrát hl. m. Prahy. Soutěžní příběhy o dobrých skutcích mohou děti přihlásit do Dětského činu roku online, osobně na některé z partnerských akcí nebo zaslat poštou až do 30. září 2016.

Přestože ještě usedají do školních lavic, mají odvahu, sílu a odhodlání pomáhat lidem i přírodě ve svém okolí. Dětský čin roku si váží každého dobrého skutku dětí, vítěze tak vyhlašuje rovnou v sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života (partnerem je ŚIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT.

Autoři vítězných příběhů budou odměněni nejen nevšedním zážitkem při slavnostním vyhlášení na Staroměstské radnici v Praze, ale také věcnými dárky od partnerů projektu a šekem v hodnotě 10 000 Kč pro svou školu na nákup školních pomůcek.

„Nezištná pomoc ostatním není samozřejmostí. Je to výjimečný čin, který si zaslouží výjimečnou pozornost. A to obzvláště v případě dětí, ze kterých by si mnozí dospělí měli vzít příklad,“ říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku, a dodává: „Vždy se na začátku dalšího ročníku Dětského činu roku velmi těším na nové hrdinské, obětavé a dojemné příběhy dětí. Vždy mě také překvapí jejich úctyhodný počet. Věřím, že ani dvanáctý ročník Dětského činu roku nebude výjimkou."

Dětští hrdinové si zaslouží VIP patrony

Neodmyslitelnou součástí projektu Dětský čin roku jsou patroni jednotlivých kategorií z řad známých českých osobností. Letos se této role zhostili herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, vícenásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek, moderátorka Zora Jandová a další. Slavnostní vyhlášení vítězů má již tradičně za milou povinnost čestný předseda Nadačního fondu Dětský čin roku, herec a moderátor Aleš Háma.

Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo na adresu: P. O. Box 96, 170 04,
Praha 74. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na několika akcích, kterých se Dětský čin roku účastní. Letos jsou to například dětské cyklistické závody Tour de Kids či festivaly jídla Prague Food Festival, Foodparade apod. 

Každý čin je přitom důležitý a byla by škoda jej do projektu nepřihlásit. Inspirací mohou být loňští vítězové Dětského činu roku, například třináctiletý Adam Zezulka, který se nezalekl a pohotově zareagoval, když jeho spolužačka dostala epileptický záchvat. Nebo stejně stará Karolína Vosecká, která pravidelně navštěvuje svou sousedku a pomáhá jí. A také jejich vrstevnice Karolína Našincová, ta si pro svou pomoc okolí zvolila netradiční nástroj – videa na YouTube.

Harmonogram Dětského činu roku 2016

Soutěžní příběhy mohou děti zasílat až do 30. září 2016. Následně je vyhodnotí odborná porota a vybere v každé kategorii pět semifinálových příběhů. O konečném vítězi rozhodují děti hlasováním na webových stránkách projektu. Toto hlasování dětské poroty proběhne od 19. října do 2. listopadu 2016. Slavnostní vyhlášení vítězů Dětský čin roku 2016 se tradičně uskuteční na Staroměstské radnici v Praze, a to 1. prosince 2016.

Pravidla Dětského činu roku

  • Do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií.
  • Pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší).
  • Mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti.
  • Do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo).
  • Skutky, o nichž děti píší, musejí být skutečné, nesmyšlené.
  • Pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku.
  • Příspěvky musejí být odesílány s vědomím školy, ústavu ustaveného za účelem provozování společensky užitečné činnosti a zájmového spolku, které děti navštěvují, a rodičů.
  • Nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, ústav ustavený za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmový spolek nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:

Whirlpool ČR

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:

Městská policie Praha

iPILOT

Muzeum Grévin

Topgal

Ogilvy Public Relations

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.idnes.cz

Učitelské noviny

Pastelka

ŠIK – Školní informační kanál

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Europe, Middle East & Africa (EMEA)

Whirlpool EMEA je dceřinou společností ve výhradním vlastnictví Whirlpool Corporation, největšího světového výrobce velkých domácích spotřebičů dle prodejů (zdroj: Euromonitor International Limited, na základě informací o prodejích v kusech za rok 2011). Zaměstnává cca 10 000 lidí, je přítomna ve více než 30 zemích Evropy a své výrobní závody má v šesti zemích. Společnost Whirlpool Corporation je předním světovým výrobcem
a dodavatelem hlavních domácích spotřebičů s ročními tržbami v roce 2013 ve výši 19 miliard dolarů, se 69 tisíci zaměstnanci a 59 výrobními a technologickými výzkumnými středisky po celém světě. Společnost prodává spotřebiče značek Whirlpool, Maytag, KitchenAid, Jenn-Air, Amana, Brastemp, Bauknecht a spotřebiče dalších hlavních značek zákazníkům prakticky ve všech zemích světa. Centrum společnosti Whirlpool pro Evropu se nachází ve městě Comerio (VA) v Itálii. Další informace o společnosti najdete na webových stránkách www.whirlpoolcorp.com.

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková                                                                                              Alžběta Suchanová
Ogilvy Public Relations, s.r.o.                                                                      Whirlpool CR, spol. s r.o.

Přívozní 2a, 170 00 Praha 7                                                                       Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676                                                                                 mobil: +420 731 453 876

zuzana.chmelikova@ogilvy.com                                                                       pr_cz@whirlpool.com

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com