Tiskové zprávy

Dětský čin roku 2022: Kdo jsou letošní hrdinové?

1. 12. 2022
Dobročinný projekt Dětský čin roku zná vítěze letošního 18. ročníku. Byli vyhlášeni na slavnostní akci, která se tradičně koná začátkem prosince na Staroměstské radnici v Praze. Kromě dětských hrdinů se jí pravidelně účastní i patroni projektu – známé osobnosti z oblasti kultury a sportu, které projekt podporují již řadu let.

Do projektu Dětský čin roku se mohli přihlásit žáci základních škol a osmiletých gymnázií se svým příběhem o hrdinském činu. Soutěžilo se v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích pak rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování. Kromě toho byly letos uděleny i tři speciální ceny.

Jsme velmi vděční všem, kteří se do projektu zapojili a poslali nám svůj příběh. Letos jsme jich obdrželi více než 380, což nám všem dává naději do budoucna, protože v každém z těchto příběhů jde o dobro, které vzešlo z nejmladší generace,“ říká Alžběta Suchanová, členka správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku. 

Moderování slavnostního vyhlášení se tradičně zhostil herec a hudebník Aleš Háma. Uskutečnilo se v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze. Vítězové si převzali odměny a setkali se také s patrony jednotlivých soutěžních kategorií – hercem Janem Révaiem, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Janem Pokorným alias Pokáčem, moderátorkou Zorou Jandovou a cyklistou Jiřím Ježkem.

Každý rok se těším na chvíli, kdy tyto hrdiny vyhlásíme a budeme ostatním vyprávět o tom, jak odvážně a lidsky se zachovali v některých situacích nebo co udělali jen tak pro dobrou věc. Jsem přesvědčen, že tyto někdy až dojemné příběhy musí každého chytit za srdce,“ říká Aleš Háma, který je zároveň dlouholetým čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku.

Osmnáctý ročník projektu Dětský čin roku se tradičně konal pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2022

Záchrana lidského života

Eliška Rojková a Michaela Štěpařová (11 a 12 let): Pomoc kamarádovi

ZŠ Kolín V.

Eliška a Míša si po škole hrály s kamarádem Alexem na hřišti. Alex však nešťastnou náhodou přišel k úrazu, poranil si hlavu a začal krvácet. Dívky zachovaly klid a rozvahu. Jedna rychle běžela do školy pro pomoc a druhá pomáhala vyděšenému kamarádovi až do příjezdu sanitky. Obě dívky za svůj čin dostaly pochvalu nejen od záchranářů, ale také od ředitelky školy.

Pomoc ostatním

Adriana Górna (13 let): Kruh

ZŠ Slezská Ostrava

Adrianka poslala svůj příběh z dovolené v Chorvatsku, kde trávila slunečné dopoledne u moře. Tam si všimla, že malé holčičce hrající si ve vodě uplaval nafukovací kruh. Adrianka neváhala a navzdory svému strachu z hloubky se za ním vydala. Sama se pak ocitla v situaci, kdy uvítala pomoc svého tatínka. Přesto v ní zkušenost, kdy sama pomáhala i potřebovala pomoc, zanechala hlubokou stopu.

Pomoc starším lidem

Natálie Keltnerová (11 let): Tlačenice na nádraží

ZŠ Kolín V.

Natálka ve svém příběhu popsala zážitek z cesty přeplněným vlakem, kdy si již při nastupování uvědomila bezohlednost některých lidí, kteří se tlačili dovnitř. Podobná situace se opakovala i při vystupování z vlaku, při kterém si Natálka všimla staršího pána s berlemi a taškou. Nabídla mu proto pomoc při vystupování. Díky této zkušenosti si uvědomila, že lidé by měli být k sobě ohleduplnější a všímavější.

Kolektivní pomoc

Natálie Jahnová (10 let): Na chleba a k chlebu

ZŠ Prostějov

Natálčin příběh je o pěkné spolupráci mezi dětmi ze školní družiny, kterou navštěvuje, a dědečky a babičkami z nedalekého domova důchodců. Letos pro ně uspořádali soutěž s názvem „Na chleba a k chlebu“, ve které sbírají recepty, z nichž vznikne sborník. Pro seniory, kteří se do soutěže zapojí, pak mají připraveno slavnostní předávání diplomů a dárků od dětí a také vystoupení.

Pomoc přírodě

Adam a David Venglářovi (11 a 14 let): Odpad do lesa nepatří

ZŠ Slezská Ostrava

Adam rád chodí s bratrem a rodiči do lesa na procházky a na houby, ale bohužel tam často nacházejí odpadky. Jednoho dne se jeho starší bratr rozhodl les uklidit, a tak se Adam přidal a společnými silami z něho odnesli odpadky. Oba měli z úklidu dobrý pocit a chtěli by inspirovat ostatní, aby udělali totéž, protože jak říkají: příroda se odpadkům sama bránit nedokáže a za ten dobrý pocit to vážně stojí!

Dobrý nápad

Petr Jaroš a Tomáš Brádle (15 a 14 let): Řeka

ZŠ Trutnov 2

Jednoho dne se šel Petr s kamarádem Tomášem koupat do řeky Úpy, kde si všimli, že v řece jsou odpadky, které tam někdo vyhodil. Proto se rozhodli postavit v řece hráz, která by neškodila rybám, ale zachytila by všechny odpadky a usnadnila jejich odstraňování. Do měsíce měli kluci hotovo a nyní chodí místo pravidelně uklízet. Uvědomují si, jak je příroda pro nás všechny důležitá.

Pomoc n@ netu

Tereza Svobodová a Adéla Ryšavá (obě 14 let): Pomoc kámošce

ZŠ Trutnov 2

Dívky popsaly, jak díky Instagramu a své všímavosti dokázaly rozpoznat rizikové chování spolužačky, která se dostala do zlé party. Své postřehy nejprve probraly s třídní učitelkou, které důvěřují, a poté se rozhodly trávit se spolužačkou více volného času. Získaly tak i novou kamarádku.

Speciální ocenění

Tomáš Sztuchlík (15 let): Skromný hrdina

MŠ a ZŠ Lichnov

Tomáš měl o prázdninách nepříjemnou zkušenost, když jeho teta zkolabovala. Neváhal, sám jí poskytl první pomoc a zůstal u ní až do příjezdu sanitky. Teprve tehdy si uvědomil, jak užitečný pro něj byl kurz první pomoci, který krátce předtím absolvoval ve škole, protože znalosti získané v kurzu mu pomohly zachránit život.


Aleš a Matouš Krchňákovi (oba 15 let): Letní hra v mikroregionu Střední Haná

Gymnázium Kojetín

V minulém školním roce připravila dvojčata Aleš a Matouš pro pěší a cyklisty velkou letní soutěž, která je seznámila s přírodními, kulturními i historickými zajímavostmi mikroregionu Střední Haná. Kromě toho sourozenci ve spolupráci se starosty regionu připravili informační materiály o udržitelnosti, které pak umístili na jednotlivé zastávky. Hra měla úspěch a už se připravuje její pokračování.

Jan Havlásek, Marie Hudečková, Agáta Gracová, Eva Hudečková, Kateřina Kurovská, Filip Urban (14 – 15 let): Pomoc ukrajinským dětem

ZŠ A. Hrdličky Ostrava-Poruba

Honza a jeho kamarádi se rozhodli pomoci dětem z Ukrajiny, aby jim ulehčili těžké chvíle po příjezdu do České republiky. Představili jim a provedli je Ostravou, kde našli své nové útočiště. Seznámili ukrajinské děti s hřišti v okolí, se školou, nákupními a kulturními centry a v létě je vzali i na koupaliště. A přestože začátky s dorozumíváním byly složité, dnes už jsou z nich kamarádi a rozumí si bez problémů.

Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

Generální partner:

Whirlpool ČR

Hlavní partner:

Nadace AGROFERT

Záštita nad projektem:

Magistrát hl. města Prahy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Partneři projektu:

Městská policie Praha
Muzeum Chocotopia
Creative Republic
Seznam.cz
Poski.com

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior
Alik.cz
Učitelské noviny
Ámos Vision – Školní informační panely

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.Více nawww.detskycinroku.cz.

O společnosti Whirlpool Corporation

Společnost Whirlpool (kód na burze NYSE:WHR) jde vstříc ambicióznímu cíli: být nejlepší globální společností v oblasti vybavení do kuchyní i pro péči o prádlo a prostřednictvím svých výrobků nepřetržitě zlepšovat každodenní život v domácnostech. Ve světě, který se stále intenzivněji digitalizuje, prosazuje Whirlpool cílenou inovaci a usiluje o naplňování neustále se vyvíjejících potřeb zákazníků prostřednictvím portfolia svých ikonických značek, jako jsou Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit a Yummly. V roce 2020 společnost vykázala roční obrat ve výši přibližně 19 miliard dolarů a zaměstnávala 78 tisíc lidí v 57 výrobních závodech a technologických výzkumných centrech. Podrobnější informace o společnosti naleznete na WhirlpoolCorp.com.

Kontakty pro další informace

Zuzana Chmelíková

Dětský čin roku
mobil: +420 732 774 676
zuzana@detskycinroku.cz

 

Alžběta Suchanová

Whirlpool CR, spol. s r.o.
Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 731 453 876

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com