Tiskové zprávy

DĚTSKÝ ČIN ROKU 2008 MÁ SVÉ VÍTĚZE

09. 12. 2008
Čtvrtý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v šesti soutěžních kategoriích projektu převzali 9. prosince 2008 na Staroměstské radnici v Praze malí vítězové – děti ...

Čtvrtý ročník celorepublikového projektu Dětský čin roku zná své vítěze. Ocenění v šesti soutěžních kategoriích projektu převzali 9. prosince 2008 na Staroměstské radnici v Praze malí vítězové – děti školního věku z nejrůznějších míst České republiky. Letošní ročník projektu byl, co se účasti týče, rekordní.

Do Dětského činu roku 2008 se zapojilo celkem 14 306 dětí, tedy téměř třikrát více než v loňském roce. Ať už jako autoři příspěvků, nebo jako členové dětské poroty, která nakonec o vítězích rozhodla. Příběh o svém statečném činu nebo činu svého stejně starého kamaráda poslalo letos 581 dětí. Do hlasování o nejlepší příběhy v jednotlivých soutěžních kategoriích se zapojilo 13 725 dětí.

„Jsme velice rádi, že se do projektu zapojuje rok od roku stále víc dětí. V dnešní době těch skutečných hrdinů není moc ani mezi dospělými. O to víc obdivujeme děti, které, ač nedospělé, jdou nám svými hrdinskými skutky příkladem,“ řekl Ján Živný, předseda nadačního fondu Dětský čin roku.

Příběhy, které děti letos do projektu přihlásily, soutěžily tradičně v šesti kategoriích: Záchrana lidského života; Pomoc v rodině; Pomoc jiným dětem; Pomoc ostatním lidem; Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Jako obvykle byla udělena i Zvláštní cena Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek. Letos ji získal teprve sedmiletý žák první třídy ZŠ v Konici Martin Burget, který stihl sepsat již svou první knihu.

Suverénním vítězem letošního ročníku Dětského činu roku se co do počtu hlasů stal příběh třináctileté Petry Škrabalové ze ZŠ při Fakultní nemocnici Brno. Petřin příběh s názvem Záchrana tonoucího zvítězil v první soutěžní kategorii Záchrana lidského života a zároveň zabodoval nejvíc i u dětské poroty. Obdržel totiž úctyhodných 3 538 hlasů!

„Zajímavé, emotivní a často dech beroucí příběhy z per českých školáků každým rokem dokazují, že osobní statečnost je něco, co děti silně vnímají. Těší nás, že hlavní myšlenka společnosti Whirlpool, s níž jsme před lety tento projekt iniciovali, totiž pěstování dobra a lidské sounáležitosti v naší nejmladší generaci, je stále ve větší míře naplňována,“ prohlásil Radek Novotný, generální ředitel společnosti Whirlpool CR, která je hlavním partnerem projektu v České republice.

Dětské vítěze jednotlivých kategorií letos podpořili i slavní patroni. Malí vítězové Dětského činu roku 2008 přečetli přítomným divákům své příběhy spolu s hercem Janem Révaiem, patronem kategorie Záchrana lidského života, herečkou Jitkou Čvančarovou, patronkou kategorie Pomoc v rodině, ředitelkou NF Kapka naděje Elen Švarcovou, patronkou kategorie Pomoc jiným dětem, herečkou a zpěvačkou Petrou Černockou, patronkou kategorie Pomoc přírodě, vícenásobným paralympionikem a mistrem světa v cyklistice Jiřím Ježkem, patronem kategorie Pomoc ostatním lidem, a módním návrhářem Josefem Klírem, patronem kategorie Dobrý nápad.

Při slavnostním vyhlášení Dětského činu roku 2008 převzaly všechny oceněné děti diplom, květiny a dárky od nadačního fondu Dětský čin roku a společnosti Whirlpool. Obdarovány byly rovněž od představitelů partnerských a patronátních institucí.

Zástupci škol, kam docházejí letošní vítězové jednotlivých kategorií, a rovněž nositel ocenění Zvláštní ceny UN, převzali od nadačního fondu Dětský čin roku dárkové šeky na 10 000 korun určených na školní pomůcky. Stejnou částkou byla obdarována i Česká rada dětí a mládeže, která rozvíjí volnočasové aktivity školních dětí a sdružuje více než 200 tisíc dětí z celé České republiky v zájmových kroužcích.

Na závěr slavnostního odpoledne, ve kterém přítomným dětem a hostům předvedla své umění dětská hip-hopová taneční skupina Beat Up, byl vyhlášen ročník nový, Dětský čin roku 2009. Počínaje lednem 2009 tak mohou čeští školáci opět začít posílat své příběhy o statečných skutcích, a to buď poštou na korespondenční adresu NF Dětský čin roku, P. O. BOX 96, 170 04 Praha 74, nebo elektronicky prostřednictvím formuláře na webových stránkách projektu www.detskycinroku.cz.

Iniciátorem a současně hlavním partnerem filantropického projektu Dětský čin roku je společnost Whirlpool CR, organizátorem projektu je nadační fond Dětský čin roku. Nad DČR 2008 převzali tradičně záštitu Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Mediálními partnery 4. ročníku DČR jsou odborný týdeník Učitelské noviny, časopis Euroškolák a Český rozhlas. Partnery projektu jsou v letošním roce Městská policie Praha, Česká rada dětí a mládežeOgilvy Public Relations.

5 NEJ LETOŠNÍHO ROČNÍKU DĚTSKÝ ČIN ROKU 2008

  • Do DČR 2008 letos svými příběhy přispěl rekordní počet dětí v dosavadní historii projektu. Příběhy o statečných skutcích poslalo 581 školáků z celé České republiky.
  • 1.Rekordní byl i počet dětí hlasujících pro jednotlivé soutěžní příběhy. Svůj hlas poslalo celkem 13 725 dětí.
  • 1.Nejpopulárnější kategorií se stala pátá kategorie Pomoc přírodě, do níž letos svými příběhy přispělo 184 dětí.
  • 1.Nejvíce hlasů dětské poroty získal příběh Záchrana tonoucího třináctileté Petry Škrabalové ze ZŠ při Fakultní nemocnici Brno, který zvítězil v první soutěžní kategorii Záchrana lidského života. Dětská porota mu přidělila 3 538 hlasů.
  • 1.Nejmladším vítězem letošního ročníku DČR se stal teprve sedmiletý Martin Burget, žák první třídy ZŠ v Konici. Jeho příběh s názvem Milí přátelé získal Zvláštní cenu Učitelských novin za nejlépe napsaný příspěvek.

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2008

I. kategorie: Záchrana lidského života 3 538 hlasů

Petra Škrabalová (13 let): Záchrana tonoucího
ZŠ při FN Brno

Petra, která chodí do plaveckého oddílu, zachránila život tonoucímu pánovi. Neváhala a skočila pro něj do rybníka.

II. kategorie: Pomoc v rodině 531 hlasů

Viet Phuong Nguyen (14 let): Pomoc rodičům
ZŠ Bohumínská, Ostrava

Viet Phuong s velkým citem vypráví o tom, jak pomáhá svým rodičům, kteří jsou pracovně velmi vytíženi. Snaží se jim ulehčit doma i v práci a stará se i o mladšího brášku.

 

III. kategorie: Pomoc jiným dětem 733 hlasů

Petr Zoubek (13 let): Kamarádův příběh
ZŠ Bohumínská, Ostrava

Filip Slanina (14 let): ZŠ Petřkovice, Ostrava – Petřkovice

Petr napsal příběh svého kamaráda, čtrnátiletého Filipa, který se krásně stará o svou sedmiletou sestřičku Magdalenu. Magdalena má mozkovou obrnu a je upoutaná na vozíček. Filip ií každý den vozí do školy, čte jí, hraje se s ní, a dokonce ji doprovází na hipoterapii.

IV. kategorie: Pomoc ostatním lidem 801 hlasů

Zdeněk Lerch (14 let): Vrácené peníze
2. ZŠ Propojení Sedlčany

Zdeněk našel na silnici peněženku s velkou sumou peněz. Jako poctivý nálezce ji spolu se svým tatínkem odnesl na místní obecní úřad. Zdeněk se objevil v tisku i v televizi, a za svůj příkladný čin byl dokonce přijat a odměněn ministrem vnitra Ivanem Langerem.

V. kategorie: Pomoc přírodě 772 hlasů

Marie Krupová (12 let): Den Země
ZŠ Zubří

Marie popisuje, jak se jejich škola každoročně u příležitosti Dne Země věnuje úklidu města Zubří, uklízí černé skládky, stříhá keře, zametá chodníky. Svým činem by mohly jít děti ze Zubří příkladem některým dospělým, kteří se o své okolí nestarají a znečišťují je.

VI. kategorie: Dobrý nápad 620 hlasů

V. třída: Stáváme se kmotry
ZŠ a MŠ Hlohovec

Nejstarší žáci páté třídy ze školy v Hlohovci se stávají kmotry nových občánků Hlohovce. Novorozené děti a jejich rodiče navštíví doma, přinesou jim pamětní list i malý dárek. Někteří žáci dokonce nabídnou pomoc s hlídáním. Z dobrého nápadu se stala tradice.

Zvláštní cena Učitelských novin:

Martin Burget (7 let): Milí přátelé
ZŠ v Konici

Příběhy

Narozeniny

Jednoho krásného slunečného dne jsem napsal kamarádovi, zda nejde ven. Odepsal, že možná večer. A opravdu, večer jsme vyrazili. Povídali jsme si a kamarád říká:“ Moje máma má dnes narozeniny.“ K budově, před kterou jsme si hráli, přijela jeho sestřen ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz