Tiskové zprávy

Darovat vlasy nemocným, nebo uchránit babičku před šmejdy - Dětský čin roku zná vítěze

7. prosince 2023
Na Staroměstské radnici v Praze byli dnes vyhlášení vítězové 19. ročníku projektu Dětský čin roku. Mladí hrdinové si převzali svá ocenění z rukou patronů projektu – významných osobností z oblasti kultury a sportu, kteří již mnoho let tento projekt podporují. Děti, které mohou být vzorem nejen pro své vrstevníky, ale i pro dospělé, během roku posílaly své příběhy plné odvahy a dobré vůle do celkem sedmi soutěžních kategorií. A které příběhy měly u hlasujících největší ohlas?

Ocenění letos získali například desetiletá Anežka, která darovala své vlasy nadaci Daruj vlasy, třináctiletý Jakub, který uchránil svou babičku před nekalými praktikami internetových podvodníků, nebo Veronika a její spolužáci, kteří svými návštěvami pravidelně dělají radost babičkám a dědečkům z nedalekého domova seniorů. Soutěžilo se celkem v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. Vítěze určily samy děti prostřednictvím online hlasování. Kromě toho byly letos uděleny i tři speciální ceny.

Děkujeme všem, kteří svým příspěvkem obohatili náš projekt. Letos jsme obdrželi více než 380 příběhů, což nás velmi těší, protože v každém z nich je ukryto srdce mladé generace, která nám dává naději v pozitivní budoucnost,“ hodnotí letošní ročník Ing. Miroslava Plánková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku.

Důstojným místem pro ocenění těchto hrdinských dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze, kde se vítězové setkali s patrony jednotlivých soutěžních kategorií – herci Janem Révaiem a Jitkou Čvančarovou, zpěváky Petrou Černockou, Zbyňkem Drdou a Ivou Frühlingovou, moderátorkou Zorou Jandovou, modelkou Lucií Hadašovou a cyklistou Jiřím Ježkem. Moderátorem slavnostního předávání ocenění byl herec a hudebník Aleš Háma, který je i čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku. „Přestože letošním vítězům je většinou kolem 10–12 let, často prokázali odvahu, statečnost a nezištnou laskavost. Dokázali také v pravý čas pomoci těm, kteří to potřebují, a určitě jsou příkladem i pro nás dospělé,“ říká Aleš Háma.

Devatenáctý ročník projektu Dětský čin roku se konal pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Výsledky Dětského činu 2023

 

Záchrana lidského života

Kateřina Šestáková (13 let): Záchrana lidského života

MŠ a ZŠ při Fakultní nemocnici Brno

Katka bojovala s temnými myšlenkami a rozhodla se ukončit svůj život. Když se pokusila svůj plán uskutečnit, její kamarádka Zuzka ji včas zastavila. I když to byla těžká chvíle, Zuzka neztratila rozvahu, zavolala policii a záchrannou službu a její rychlá reakce zabránila tragédii. Katka napsala tento příběh přímo z psychiatrické léčebny, kde našla podporu a nový směr. Bez její kamarádky Zuzky by však tyto řádky možná nikdy nevznikly a Katka je jí za vše velmi vděčná.

 

Pomoc ostatním

Anežka Nevoralová (10 let): Vlásky pro nemocné

ZŠ Kolín V.

Letos v červnu se Anežka se sestrou rozhodly podpořit organizaci, která podporuje nemocné děti a dospělé, kteří kvůli nemoci přišli o vlasy. Těší ji představa, že její vlasy mohou někomu udělat velkou radost. Anežka by chtěla, aby její příběh inspiroval i další lidi k darování vlasů nadaci Daruj vlasy.

 

Pomoc starším lidem

Veronika Štěpánková (10 let): Děti babičkám

ZŠ Prostějov

Veronika chodí do čtvrté třídy a se svou paní vychovatelkou z družiny a spolužáky někdy navštěvují nedaleký domov seniorů. Hrají spolu hry, povídají si a před Vánocemi spolu například vyrábí adventní věnce, pečou cukroví a zpívají koledy. Odměnou jim jsou dojemné úsměvy a potlesk babiček a dědečků, kteří se s nimi zase rádi dělí o zajímavé vzpomínky na své dětství.

 

Kolektivní pomoc

Adéla Haviárová (12 let): Pomoc kamarádovi Tomášovi

ZŠ Kolín V.

Adélčin kamarád Tomáš se chtěl na hřišti předvést před kamarády, ale při pokusu o salto spadl na hlavu. Nejdřív se zdálo, že se mu nic nestalo, protože vstal a šel si sednout na lavičku, ale pak začal zapomínat jména svých kamarádů. Adélka pochopila, že to není žádný vtip, a tak děti okamžitě zavolaly záchranku. Záchranáři potvrdili, že Tomáš utrpěl otřes mozku, odvezli ho do nemocnice a pochválili Adélku i její kamarády za jejich duchapřítomnost. Tomáš se naštěstí po deseti dnech v pořádku vrátil domů.

 

Pomoc přírodě

Tereza Ehrmanová (10 let): Strach má velké oči

ZŠ Kolín V.

Jednoho krásného nedělního rána se Terezka s rodinou vydala na cyklistický výlet do Poděbrad. Při jízdě po lesních cestách jela jako první a asi v polovině cesty narazila na úzký mostek. Když ho přejížděla, všimla si, že na cestě leží slepýš. Navzdory svému strachu se mu rozhodla pomoci a odnesla ho z cesty, aby ho nikdo nepřejel. Rodiče ji pochválili a pak si povídali o tom, že slepýše se není třeba bát a že je v naší zemi silně ohrožen. Terezka nabádá i ostatní, aby přírodě pomáhali.

 

Dobrý nápad

Eva Martináková (11 let): Sušenky s úsměvem

ZŠ Slezská Ostrava

Minulý rok se Eva a její kamarádky Julča a Ema nechaly inspirovat diskusí o dobrých skutcích ve školním parlamentu a rozhodly se uspořádat Den laskavosti. Přišly s nápadem upéct sušenky pro prvňáčky, učitele a učitelky. Každá z nich přinesla nějaké suroviny a začaly připravovat těsto. Upekly pět plechů sušenek, každou várku jinak ozdobily, a hlavně si užily samotné tvoření. Druhý den sušenky rozdaly prvňáčkům a učitelům ve škole, což jim udělalo velkou radost a za svůj laskavý čin byly pochváleny.

 

Pomoc n@ netu

Jakub Montág (13 let): Šmejdi a babička

ZŠ a MŠ Slavkov

Jakub tráví ve svém volném čase hodně času na internetu a ví, že tam existuje mnoho podvodníků, zejména těch, kteří se zaměřují na starší lidi. Sám se setkal s pokusem o podvod u své babičky, která mu jednoho dne ukázala zprávu v angličtině, které nerozuměla. Jakub jí ji pomohl přeložit a varoval ji, aby na odkaz ve zprávě neklikala, protože by mohla přijít o peníze na svém bankovním účtu. Od té doby si babička dává pozor.

 

Speciální ocenění

Nela Kovalská a Sabina Rašťáková (obě 14 let): Pomoc starším lidem není nuda

ZŠ Ostrava – Poruba

Nejlepší kamarádky Nela a Sabina se rozhodly pomoci někomu ze svého okolí. Jejich paní učitelka jim poradila redaktora Třebovického KAPRA pana Milana Ševčíka. Původní plán byl trávit s ním čas a občas mu nakoupit. Po kontaktování pana Ševčíka dívky zjistily, že se potřebuje naučit psát na počítači, s čímž mu rády pomohly. Se zájmem si také vyslechly jeho životní příběh, v němž nechyběla setkání s různými známými osobnostmi a zajímavými událostmi. Nyní kamarádky pana Ševčíka pravidelně navštěvují a společně sledují, jak se rodí nové články do místního zpravodaje.

 

David Karpíšek (11 let): Záchrana tonoucího

ZŠ Soběslav

David trávil začátek prázdnin s rodinou u rybníka. Když si šel zaplavat, všiml si topícího se muže, který se potápěl pod hladinu a vdechoval vodu. Rychle k němu doplaval a zavolal o pomoc a díky rychlé reakci ostatních lidí se jim podařilo muže vytáhnout na břeh a přivolat záchranáře. Davidova rychlá reakce tak muži zachránila život.

 

David Markusík (14 let): Pomoc útulku

ZŠ Slezská Ostrava

David je členem školního parlamentu, který pro školu pořádá různé zajímavé akce. Letos se rozhodli přispět na dobrou věc a uspořádali běh kolem řeky Ostravice, kterého se zúčastnilo přes 300 žáků školy. Během akce se jim podařilo vybrat 15 000 Kč, které pak předali místnímu útulku. Za svůj obdivuhodný příspěvek obdržel celý tým uznání a velké poděkování od pracovníků útulku.

 

Více informací o projektu Dětský čin roku naleznete na webových stránkách www.detskycinroku.cz.

 

Organizátor projektu:

Nadační fond Dětský čin roku

 

Generální partner:

Whirlpool CR

 

Záštita pod projektem:

Magistrát hl. města Prahy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

 

Partneři projektu:

Městská policie Praha

Muzeum Chocotopia

Creative Republic

Seznam.cz

Poski.com

Mattel

 

Mediální partneři projektu:

Rádio Junior

Alik.cz

Učitelské noviny

Ámos Vision

 

O projektu Dětský čin roku

Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Magistrátu hlavního města Prahy. Organizátorem je Nadační fond Dětský čin roku a generálním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda
a napíší o něm. Soutěží se v 7 kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc starším lidem, Pomoc přírodě, Dobrý nápad a Pomoc n@ netu. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích.
Více na www.detskycinroku.cz.

 

O společnosti Whirlpool Corporation

Společnost Whirlpool (kód na burze NYSE:WHR) jde vstříc ambicióznímu cíli: být nejlepší globální společností v oblasti vybavení do kuchyně i pro péči o prádlo a prostřednictvím svých výrobků nepřetržitě zlepšovat každodenní život v domácnostech. Ve světě, který se stále intenzivněji digitalizuje, prosazuje Whirlpool cílenou inovaci a usiluje o naplňování neustále se vyvíjejících potřeb zákazníků prostřednictvím portfolia svých ikonických značek, jako jsou Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit a Yummly. V roce 2021 společnost vykázala roční tržby ve výši přibližně 22 miliard dolarů a zaměstnávala 69 tisíc lidí v 54 výrobních závodech a technologických výzkumných centrech. Podrobnější informace o společnosti naleznete na WhirlpoolCorp.com.

 

Kontakty pro další informace 

Zuzana Chmelíková Alžběta Suchanová
Dětský čin roku Whirlpool CR, spol. s r.o.

Radlická 14, 150 00 Praha 5 Radlická 14, 150 00 Praha 5
mobil: +420 732 774 676 mobil: +420 731 453 876

zuzana@detskycinroku.cz alzbeta_suchanova@whirlpool.com

 

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com