Tiskové zprávy

Celebrity si na den dětí zavařily s Dětským činem roku

01. 06. 2011
Praha, 1. června 2011 - V nově otevřené škole vaření Chefparade Holešovice dnes proběhla netradiční oslava Dětského dne. Vítězové nadačního projektu Dětský čin roku 2010 porovnávali své kulinářské dov ...

Praha, 1. června 2011 - V nově otevřené škole vaření Chefparade Holešovice dnes proběhla netradiční oslava Dětského dne. Vítězové nadačního projektu Dětský čin roku 2010 porovnávali své kulinářské dovednosti v soutěži o Vařečku Dětského činu roku. Ruce k dílu přidaly i známé osobnosti českého showbyznysu – Zuzana Belohorcová, Lucie Váchová Křížková, Marek Ztracený, Zbyněk Drda, Jitka Válková či Jan Revai. Celé kuchařské klání s chutí moderovala Štěpánka Duchková.

Souboj o titul Vařečka Dětského činu roku, který nadační fond Dětský čin roku zorganizoval letos poprvé, se nesl v duchu zdravé soutěživosti. Vítězové čtyř kategorií Dětského činu roku a jejich kamarádi se pod dozorem svých týmových šéfkuchařů z řad celebrit pustili s vervou do přípravy francouzských a mexických specialit. Vařilo se chilli con carne, quesadillas, zeleninový quiche a flambované palačinky. Jako památku na zábavné kuchařské dopoledne nakreslil obrázky dětí a celebrit karikaturista Ladislav Blahák.

Pro některé z celebrit to bylo opravdu poučné odpoledne. „Já jsem ve vaření úplný začátečník, ale po dnešku budu všechny návštěvy obšťastňovat flambovanými palačinkami“, řekl Marek Ztracený po svém flambovacím výkonu a jedním dechem dodal „Tomáš a holky byli ale strašně šikovní a kuchařský výsledek je hlavně jejich zásluha“. Podobně své zážitky shrnula i Štěpánka Duchková, která pochoutky ochutnávala přímo z pánve. „Mile mě překvapilo to, jak se děti do vaření pustily s vervou a energií. Párkrát jsem se zaposlouchala do diskuzí, které nad pánví děti vedly, a upřímně mě to pobavilo. Řešily například to, jak tam hodí česnek.“. A jaký byl Štěpánky tajný favorit? „Pro mě bylo favoritem chilli noc carne, které mám ráda ostré, a o to víc mě překvapilo, jak výborné bylo to jemnější, které děti připravily.“.

Soutěže o Vařečku Dětského činu roku se zúčastnili čtyři lonští vítězové Dětského činu roku, kteří se i přes svůj nízký věk zachovali hrdinsky a pomohli lidem nebo zvířatům v nouzi. Na pomoc při vaření si vzali své kamarády. Celkem se tak kuchařského souboje na Den dětí zúčastnilo 18 dětí ze 3 různých škol. Hlavními aktéry a dětskými hrdiny byli:

  • Magdaléna Kubíčková (Základní škola Mnichovická) – kategorie Záchrana lidského života
  • Adam Bečvář (ZŠ V Domcích) – kategorie Pomoc ostatním lidem
  • Veronika Bayerová (1. ZŠ Rakovník) – kategorie Pomoc přírodě
  • Tomáš Gregor (ZŠ V Domcích) – kategorie Pomoc n@ netu

Vítězem kulinářského klání o Vařečku Dětského činu roku se nakonec stali všichni, protože jejich nadšení a chuť naučit se něco nového nešlo objektivně soudit. Všechny děti si nakonec odvezly malé dárky, dort a spoustu zážitků a podpisů od přítomných celebrit. Nadační fond Dětský čin roku se tak snaží nejrůznějšími aktivitami ocenit děti, které nebyly lhostejné ke svému okolí a motivovat tak ostatní děti i dospělé ke konání dobrých skutků.

„Neustále chceme podporovat děti v konání dobrých skutků, zvyšovat hodnotu dobrých činů jejich zveřejněním a hledat stále nové a nové dětské hrdiny, kteří neváhají s poskytnutím pomoci. Projektem vaření loňských vítězů DČR s celebritami chceme dětem zpříjemnit Dětský den a také ocenit jejich snahu pomáhat ostatním“, říká Ján Živný.

V březnu tohoto roku byl odstartován již sedmý ročník Dětského činu roku, do kterého mohou školáci posílat příběhy o svých dobrých skutcích či dobrých činech stejně starých kamarádů. Děti mohou příběhy zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 25. září 2011. Příběh o svém dobrém skutku nebo činu stejně starého kamaráda poslalo v loňském roce 657 dětí.

Příběhy

Záchrana lidského života

Kdybych řekla, že mi moje kamarádka zachránila život, nejspíš si představíte takový ten dramatický scénář, kdy jsem utrpěla nějaké smrtelné zranění a kamarádka běží s lékárničkou v ruce a telefonem vytáčejícím záchranku u ucha mě zachránit. Takhle je ...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Mattel

Partneři: Oresi Terranova Kores seznam.cz mppraha.cz Creative Republic amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz Rádio Junior poski.com