Příběhy

Poštolka
2021
Marie Benešová, 13 let
ZŠ Kolín III.

Byl krásný den a já jsem se šla s mými kamarádkami projít. Vzaly jsme s sebou i babiččina pejska Adžíka. Šly jsme přes louku do Štítarského údolí. Když jsme z údolí vyšly, uviděla jsem na silnici poštolku. Přišly jsme až k ní a zjistily jsme, že nemůže létat. Měla zraněnou nohu a křídlo. Najednou po silnici jelo auto. Myslely jsme, že ji přejede. Poštolka ale na poslední chvíli odskočila do trávy na kraj silnice. Všechny jsme se lekly. Koukly jsme se na ni, ale už se zase nehýbala. Nevěděly jsme, co máme dělat a nechat ji u silnice zraněnou se nám opravdu nechtělo. Naštěstí jsem u sebe měla telefon a tak jsme se rozhodly, že zavoláme rodičům jedné kamarádky, protože moji rodiče nebyli doma.

Adžík už byl velmi unavený, jelikož bylo horko. A tak jsem s ním šla zpět do údolí, kde tekl potůček, aby se mohl napít. Holky mezitím čekaly u zraněné poštolky na příjezd tatínka kamarádky. Když jsem přišla zpátky, poštolka byla pořád ve stejné poloze. Zanedlouho tatínek přijel. Vyndal z auta přepravku s dekou. Nandal si rukavice, aby ji tam mohl dát. Ani se nevzpírala a oddaně se nechala přenést. Odvezli jsme ji ke kamarádce domů, kde jsme ji nechali v přepravce na zahradě. Mezitím jsme na internetu našli nejbližší záchrannou stanici a zavolali tam. Pán, který to zvedl, nám řekl, že si pro ni po obědě přijede.

Jak řekl, tak se stalo. Odpoledne u nás zazvonil zvonek. Vyběhly jsme ven a u vrátek stál pán z té záchranné stanice. Šly jsme mu poštolku ukázat. Řekl, že si ji odveze a až se uzdraví, tak se na ni kdykoliv budeme moci přijet podívat. Poděkoval nám a pochválil nás, že jsme udělaly dobrý skutek. Ještě jedna pochvala mě čekala od mých rodičů, když se vrátili z práce domů. I já jsem měla velice dobrý pocit, že jsme udělaly něco správného.

Příběhy

Záchrana bratra

Byla sobota. Krásný slunečný den. Tento den začal jako každý jiný. V teplých letních dnech je velmi příjemné koupání, a tak jsme se rozhodli skočit do našeho bazénu, který je zapuštěný v zemi. Šli jsme celá rodina...

celý příběh »

Kontakty

Dětský čin roku
Radlická 3201/14
150 00 Praha 5

e-mail: info@detskycinroku.cz
tel.: +420 732 77 46 76

Generální partner: whirlpool.cz

Hlavní partner: Nadace Agrofert

Mediální partneři: ucitelskenoviny.cz alik.cz poski.com Rádio Junior

Partneři: seznam.cz Creative Republic crdm.cz mppraha.cz amosvision.eu chocotopia.cz

Záštita: praha.eu msmt.cz

Spolupracujeme: Den Rodiny Expodům